Turecko nezvládá příliv kurdských uprchlíků ze Sýrie

Turecko nezvládá příliv kurdských uprchlíků ze Sýrie
Autor fotografie: Redakce/ wikipedia|Popisek: Ilustrační foto
22 / 09 / 2014, 08:45

BBC News

Poté, co v pátek 19. září otevřelo Turecko 30ti kilometrový úsek hranic pro syrské uprchlíky, dnes z devíti přechodů sedm uzavřelo. V uplynulých dnech uprchlo do Turecka přes 100 tisíc kurdských uprchlíků.

O tureckém otevření hranic se Sýrií jsme informovali zde. Situace se přes víkend značně zdramatizovala a Turecko bylo nuceno uzavřít většinu svých hraničních přechodů. Noví uprchlíci jsou umisťováni v přeplněných školách a dále vzrůstá napětí mezi imigranty a místním obyvatelstvem.

V neděli turecké bezpečnostní síly zakročily slzným plynem a vodními děly proti Kurdům, kteří vyjadřovali solidaritu s uprchlíky. Současně se ale někteří demonstranti pokoušeli vrátit zpět do Sýrie a bojovat proti islámskému státu. Syřané prchají především z Kobane (Ayn al-Arab), kam však zpět chtějí bojovat proti islámskému státu Kurdové, kteří jsou v Turecku.

V posledních třech letech přijalo Turecko milion uprchlíků, i v souvislosti s povstáním proti syrskému prezidentovi. 

Prezident Obama již dříve vyloučil zapojení pozemních vojsk USA a místo toho slíbil poskytnout zbraně a výcvik místním silám bojujícím proti bojovníkům islámského státu.

Psali jsme také:

Turecká vláda otevřela hranice, aby přijala další uprchlíky ze Sýrie 

Nové kolo války na Ukrajině přivede do ČR tisíce imigrantů - včetně pravicových extrémistů 

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.