Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: vojenské cvičení
Napětí mezi oběma státy se zvyšuje.
Turecko obvinilo Řecko z toho, že prováděním vojenských cvičení na ostrově Kós v Egejském moři porušuje mezinárodní právo. Turecké ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž poukazuje na to, že vojenské cvičení na ostrově je porušením mezinárodní dohody z roku 1947. Ta podle Turecka stanovuje, že na ostrově Kós je zakázáno pořádat vojenská cvičení či manévry.
Řecké ministerstvo obrany však prohlásilo, že vojenské cvičení, které zahrnuje trénink parašutistů, nepřestane a bude pokračovat dál. Turecko Řecko varovalo, že mohou přijmout blíže ,,nespecifikovanou akci", pokud bude Řecko ve vojenských cvičeních pokračovat.
,,Vyzýváme našeho řeckého souseda, aby upustil od jednostranných akcí, které mohou spustit napětí a jsou v rozporu s mezinárodním právem," uvedl mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Huseyin Muftuoglu. Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias v reakci na toto prohlášení uvedl, že Turecko usiluje o záměrné ,,externalizování" jejich interní krize.
Ve středu Řecko navíc zaznamenalo vniknutí tureckých vojenských letadel do oblasti středního a jižního Egejského moře.
Ostrov Kós, na němž probíhá vojenské cvičení, byl na základě dohod po druhé světové válce demilitarizován. Itálie posléze postoupila ostrov Řecku. Na turecké prohlášení, že vojenským cvičením porušuje mezinárodní právo, se Řecko brání tím, že Turecko nebylo signatářem zmíněného paktu z roku 1947. Navíc bylo ve druhé světové války neutrální.
Napětí mezi oběma zeměmi se zvýšilo poté, co Řecko nadále odmítá Turecku vydat osm uprchnuvších vojáků v době červencového puče. Argumentuje tím, že by jim mohla být upřena základní práva a v souvislosti s armádními čistkami by se s nimi nemusel konat spravedlivý soudní proces.
psali jsme:
Řecko odmítá Turecku vydat ,,zrádné" vojáky
Zdroj: reuters.com