Turecko obvinilo Řecko z nelegálních vojenských cvičení na ostrově v Egejském moři. Přijmeme protiopatření, hrozí

Turecko obvinilo Řecko z nelegálních vojenských cvičení na ostrově v Egejském moři. Přijmeme protiopatření, hrozí
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: vojenské cvičení
06 / 02 / 2017, 10:00

Napětí mezi oběma státy se zvyšuje.

Turecko obvinilo Řecko z toho, že prováděním vojenských cvičení na ostrově Kós v Egejském moři porušuje mezinárodní právo. Turecké ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž poukazuje na to, že vojenské cvičení na ostrově je porušením mezinárodní dohody z roku 1947. Ta podle Turecka stanovuje, že na ostrově Kós je zakázáno pořádat vojenská cvičení či manévry.

Řecké ministerstvo obrany však prohlásilo, že vojenské cvičení, které zahrnuje trénink parašutistů, nepřestane a bude pokračovat dál. Turecko Řecko varovalo, že mohou přijmout blíže ,,nespecifikovanou akci", pokud bude Řecko ve vojenských cvičeních pokračovat.

,,Vyzýváme našeho řeckého souseda, aby upustil od jednostranných akcí, které mohou spustit napětí a jsou v rozporu s mezinárodním právem," uvedl mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Huseyin Muftuoglu. Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias v reakci na toto prohlášení uvedl, že Turecko usiluje o záměrné ,,externalizování" jejich interní krize.

Ve středu Řecko navíc zaznamenalo vniknutí tureckých vojenských letadel do oblasti středního a jižního Egejského moře.

Ostrov Kós, na němž probíhá vojenské cvičení, byl na základě dohod po druhé světové válce demilitarizován. Itálie posléze postoupila ostrov Řecku. Na turecké prohlášení, že vojenským cvičením porušuje mezinárodní právo, se Řecko brání tím, že Turecko nebylo signatářem zmíněného paktu z roku 1947. Navíc bylo ve druhé světové války neutrální.  

Napětí mezi oběma zeměmi se zvýšilo poté, co Řecko nadále odmítá Turecku vydat osm uprchnuvších vojáků v době červencového puče. Argumentuje tím, že by jim mohla být upřena základní práva a v souvislosti s armádními čistkami by se s nimi nemusel konat spravedlivý soudní proces.

 

psali jsme:

Řecko odmítá Turecku vydat ,,zrádné" vojáky

 

Zdroj: reuters.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.