Turecko opět lhalo. Jeho armáda zasahuje v Sýrii proti Kurdům a ne proti IS

Turecko opět lhalo. Jeho armáda zasahuje v Sýrii proti Kurdům a ne proti IS
Autor fotografie: Kurdishstruggle, flickr.com, (CC BY 2.0)|Popisek: Kurdish YPG Fighters
25 / 08 / 2016, 12:00

Turecko pokračuje druhý den v ofenzivě v syrském pohraničí, kam dnes vjela další desítka tureckých tanků.

Ankara (ČTK) -  Informovala o tom agentura Reuters. Turecké ministerstvo zahraničí také uvedlo, že jeho šéf hovořil dnes telefonicky se svým americkým protějškem Johnem Kerrym, podle něhož se prý syrští Kurdové stahují na východ za řeku Eufrat.

Turecký ministr obrany Fikri Işik dnes označil za strategickou prioritou ofenzivy zabránit syrským Kurdům ve sjednocení východních a západních regionů v Sýrii. Ke stažení syrských kurdských milic YPG za řeku Eufrat vyzval již ve středu turecký premiér i ministr zahraničí.


Ankara se obává postupu syrských kurdských milic YPG, které v posledních týdnech zaznamenaly úspěch v boji proti radikálům z organizace Islámský stát (IS). V rámci koalice Demokratické síly Sýrie, kterou podporují USA, dobyli z rukou IS důležité město Manbidž.

V ovládnutí další bašty IS města Džarábulus, které leží těsně u hranic s Tureckem, se jim nyní Ankara ofenzivou snaží zabránit. Nad městem Džarábulus podle dnešního oznámení tureckého ministra obrany již získali kontrolu syrští povstalci ze Syrské svobodné armády (FSA), která bojuje proti IS i proti režimu prezidenta Bašára Asada a kterou podporuje Ankara.

 

Ankara se obává, že po ovládnutí území v syrském pohraničí tamními Kurdy se posílí turečtí kurdští separatisté, s nimiž turecká armáda bojuje na jihovýchodě Turecka.

Jako cíl ofenzivy původně Turecko uvádělo boj s radikály z IS, kteří dlouhodobě ostřelují turecké pohraničí a provádějí teroristické útoky v celé zemi. Naposledy v sobotu zabili 54 svatebčanů v tureckém městě Gaziantep nedaleko hranic se Sýrií.

„Během incidentů na hranici (ostřelování tureckého území ze Sýrie) bylo zabito jednadvacet našich občanů, 84 bylo zraněno. Naším hlavním cílem je vyčistit syrský Džarablus od teroristické skupiny Islámský stát. Dalším naším cílem je zajistit, aby sem místo IS, který odtud vypudíme, nepřišly síly syrských Kurdů. Džarablus je důležitým bodem v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Jelikož Sýrie nemá žádnou činnou vládu, musíme své vlastní hranice bránit sami. A dokud nepřevezme situaci v této oblasti zcela pod svou kontrolu Svobodná syrská armáda, je naším právem zůstat tu", prohlásil Fikri Işik ve vysílání televizní stanice NTV. Zdroj: cz.sputniknews.com

TAGY: KURDOVÉ

Foto: Kurdish YPG Fighters, Kurdishstruggle, flickr.com, (CC BY 2.0)

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.