Turecko plnohodnotným členem EU? Stát, který údajně spolupracuje s IS? Ano

Turecko plnohodnotným členem EU? Stát, který údajně spolupracuje s IS? Ano
Popisek: Ilustrační foto
30 / 11 / 2015, 11:45

Turecko dostane přes 80 miliard korun na "pomoc syrským uprchlíkům" a za to, že nebude pouštět imigranty dál do Evropy ho přijme EU jako svého plnohodnotného člena, jehož občané budou cestovat bez víz.

Na společném postupu ve snaze zmírnit migrační proud do Evropy se dnes na summitu v Bruselu shodly Evropská unie a Turecko. Po jednání to oznámil předseda unijních summitů Donald Tusk. EU poskytne Ankaře tři miliardy eur (asi 81 miliard Kč) na zlepšení situace tamních syrských uprchlíků.

Přitom ještě 19. října tvrdil  turecký premiér po návštěvě německé kancléřky, že "Turecko nemůže přijmout její návrh na připojení k EU pod heslem "Dáme vám peníze a zajistíte, aby uprchlíci zůstali v Turecku". Co se tedy změnilo za několik týdnů? Došlo k tomu, že evropští politici slíbili Turecku plnohodnotné členství v EU

V našem rozhovoru s Dr. Salmanem Hasanem na naši otázku "Kdo stojí za jejich přílivem do Evropy podle vás? Proč západní Evropa otevřela dveře uprchlíkům?" odpověděl: "Odpověď hledejme už u prohlášení bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Ten kdysi řekl, že do padesáti let bude Evropa muslimská a to díky Turecku, které se stane plnohodnotným členem Evropské unie. Některé evropské země se však postavily proti tomuto členství Turecka v EU a víceméně dočasně ochránily Evropu před přílivem muslimů. Vzhledem k tomu, že tento pokus nevyšel, přišli mocní s další variantou; když není možné Turecko „dostat do EU“, pošleme tam desítky milionů muslimů.

Dnes ale Donald Tusk řekl: "Nečekáme od nikoho, že bude hlídat naše hranice místo nás. To má a musí být prací nás Evropanů," ale očekává prý zásadní "změnu pravidel hry" při zmenšování migračního proudu z Turecka směrem do Evropy.

Český premiér Bohuslav Sobotka novinářům po schůzce řekl, že Turecko zpřísní ostrahu svých hranic, bude aktivně bránit nelegální migraci směrem do EU. Země začne aktivněji zasahovat proti sítím převáděčů a pašeráků lidí. "Měla by se zintenzivnit spolupráce mezi Tureckem, Řeckem a Bulharskem při ochraně společné hranice," vypočetl předseda české vlády. "Je jasné, že Turecko není příčina. Turecko je klíčová tranzitní země, která může přispět k regulaci krize, ale nezastaví ji," podotkl Sobotka. K tomu je podle něj potřeba najít politické řešení pro ukončení občanské války v Sýrii.

Spolupracuje Turecko s islámským státem? Společným nepřítelem jsou KurdovéMédia tvrdí, že má ISIS v Turecku obecně mezi lidmi podporu a to jak na ulici tak i ve vysokých kruzích. „Jsou jako my, bojují proti sedmi velkým mocnostem ve Válce o Nezávislost,“ řekl údajně jeden z vysoce postavených úředníků ve městě Sanliurfa.

Také turecký premiér Ahmet Davutoglu před novináři připomněl, že nejde jen o tureckou či evropskou otázku. "Musíme jednat společně," řekl a zdůraznil, že jediným trvalým způsobem řešení migrační krize je uspokojivé řešení syrské otázky. "Platíme cenu za neschopnost systému OSN vyřešit syrskou krizi v počátcích," míní turecký premiér.

V jeho zemi je nyní 2,2 milionu syrských uprchlíků a další lidé z jiných zemí v regionu, především z Iráku. Turecko už na ně utratilo okolo osmi miliard dolarů. "V některých městech je víc syrských uprchlíků než tureckých občanů," podotkl Davutoglu a zdůraznil, že ony tři miliardy eur nejsou určeny Turecku, ale právě pro tyto miliony uprchlíků.

Příspěvek Romana Šmuclera na sociální síti: "Gratuluji Turecku!! Evropa přijíma uprchlíky z Turecka (tam vesměs byli, než šli do Evropy Syřané už pár let). Turecko je sem poslalo, teď bude za odměnu dostávat peníze (zas a znova, kdy si řekne), které použije, jak uzná... Tak vypadá schopná politika. EU nedokáže udělat, co je správné. Jednat, jak vlastně koná ČR. Peníze dát ne Turkům ale lidem v uprchlických táborech, tam se o ně starat, pomáhat lidem bránit svoji zem. A eura dejme na pohraničníky na hranice s Tureckem- pozemní a námořní- krize skončí do týdne."

Německá kancléřka Angela Merkelová upřesnila, že peníze budou určeny například na školní programy pro děti. Turecko by podle ní mělo také usnadnit uprchlíkům možnost v zemi legálně pracovat. To by mělo zlepšit jejich životní situaci v Turecku tak, aby nepovažovali nebezpečnou cestu do EU za lepší z variant.

Evropská komise přispěje na ony tři miliardy jen 500 miliony eur z unijního rozpočtu, zbytek musí doplnit členské země. Pro ČR to podle Sobotky bude znamenat 300 až 400 milionů ročně v letech 2016 a 2017.

Příspěvek Kláry Samkové na sociální síti: "Vážení důchodci, dovoluji si vám navrhnout, abyste pro příště skutečně zvážili volit sociální demokracii a jmenovitě pana Sobotku. Ovšem kobliháři s přívěskem (rozuměj - KDU) jsou taky na tapetě. Těchto 400 milionů je VAŠICH a nikoliv islámských vyděračů vyprodukovaných Tureckem, zprivatizovaným Erdoganem!"

Společně přijaté prohlášení z dnešního jednání kromě jiného také uvádí, že od června 2016 bude Turecko plně provádět takzvanou readmisní dohodu. Přebírat tedy bude ty osoby ze třetích zemí, které přes jeho území přicestovaly do EU a nezískaly tam azyl. Bezvízový styk pro Turky předpokládá dohoda - při splnění podmínek z turecké strany - od října 2016. "Uvidíme na podzim, zda byly podmínky skutečně naplněny," poznamenala k tomu před novináři Merkelová.

Předseda unijních summitů Tusk připomněl, že Turecko je nejen klíčový strategický partner Evropy, ale také kandidát na členství v EU už od roku 1999. Davutoglu míní, že budoucí turecké členství bude pro EU "přínos".

Evropská komise zahájí na počátku příštího roku přípravné práce na otevření kapitol o energetice, ale také o základních právech, soudnictví, svobodách a bezpečnosti, vzdělávání a také o zahraniční, bezpečnostní a obranné politice. K jejich skutečnému otevření je ale třeba jednomyslný souhlas všech členů unie, což je problém především kvůli trvajícímu odporu Kypru.

Dnešek však podle Tuska, který připomněl trvající evropské výhrady k porušování lidských práv v Turecku, není "přepsáním" evropské politiky týkající se rozšíření.

V řadě oblastí se podle něj posílí strategické partnerství osmadvacítky a Ankary. "Je jasné, že EU strategické partnery potřebuje. Nejde jen o řešení migrační krize, ale o posílení spolupráce například v boji proti terorismu," řekl Sobotka s tím, že Turecko je důležitým regionálním hráčem.

Zdroj: ČTK, ParlamentniListy.cz

 

 

Tagy článku