Turecko pokračuje v politických čistkách. Mezi zatčenými jsou poslanci i novináři

Turecko pokračuje v politických čistkách. Mezi zatčenými jsou poslanci i novináři
05 / 11 / 2016, 13:30

Turecké úřady dnes zatkly dalších devět představitelů opoziční prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), které viní z podpory terorismu.

Ankara (ČTK) - Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroj strany. Ze stejného důvodu zadržela turecká policie v pátek dvojici vůdců a devět poslanců HDP. Soud v Istanbulu dnes také nařídil ponechat devět ze 13 nedávno zatčených novinářů za mřížemi až do jejich pondělního soudu.

 

Mezi nově zatčenými opozičními politiky jsou oblastní šéfové HDP v jihovýchodní provincii Adana, upřesnil představitel strany.

Dva další poslanci, na něž byly v pátek také vydány zatykače, se nacházejí v zahraničí mimo dosah tureckých úřadů. Policisté rovněž podnikli razii v ankarské centrále strany. HDP označila akci za pokus o puč ze strany vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a vyzvala mezinárodní společenství k reakci.

(VIDEA) Kurdi vyšli do ulíc v metropolách Európy

Představitelé některých evropských zemí, Evropská komise i OSN v pátek vyjádřili znepokojení nad dalším umlčováním opozice v Turecku.

Stíhání i poslanců v Turecku umožnil zákon z letošního jara, který prosadila vládnoucí strana a který zbavil imunity čtvrtinu poslanců, většinou opozičních. Západní země tento zákon kritizují, podle nich ohrožuje demokracii. Vláda ho však hájí jakou součást svého boje proti terorismu.

Ze 13 šéfů a novinářů opozičního listu Cumhuriyet, které policie zatkla v pondělí, byli z důvodu věku a zdraví propuštěni čtyři, ostatních devět zůstane ve vězení do pondělního zahájení soudního procesu, rozhodl dnes podle zahraničních agentur turecký soud. Úřady novináře obviňují napojení na kurdské separatisty a na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož turecká vláda viní z červencového pokusu o puč.

Podle nezávislé organizace P24 uzavřel turecký režim od července asi 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně například vysílání kurdského dětského programu. Více než 200 novinářů bylo zadrženo, ve vězení zůstává přes sto žurnalistů.

Tagy článku