Turecko pokutovalo twitter za teroristický obsah

Turecko pokutovalo twitter za teroristický obsah
Popisek: Islámský stát běžně využívá twitter pro svou propagandu
11 / 12 / 2015, 16:00

Turecký telekomunikační úřad BTK uložil internetové sociální síti twitter pokutu 150 tisíc tureckých liber (1,3 milionu korun) za to, že neodstranila obsah "obhajující terorismus". Je to vůbec poprvé, co byla společnost odsouzena k zaplacení pokuty v Turecku, kde již byla její síť několikrát dočasně zablokována.

Turecká agentura Anadolu dnes uvedla, že BTK viní twitter z toho, že "navzdory varování" nesmazal zprávy "obhajující terorismus či volající po útocích proti bezpečnostním silám". Bližší informace nesdělila.

Turecká islámsko-konzervativní vláda v Ankaře zahájila v létě "válku proti terorismu"; svůj hlavní nápor ale nezaměřila na radikální Islámský stát (IS), ale spíše na separatisty z Kurdské strany pracujících (PKK).

Proti existenci twitteru na tureckém internetu má pravidelně výhrady prezident Recep Tayyip Erdogan. Uživatelé sítě si příliš neberou servítky při kritizování hlavy tureckého státu. Proti několika z nich již byla zahájena soudní řízení pro urážku prezidentského majestátu.

Při bezprecedentním korupčním skandálu v zimě 2013, do kterého byli zapleteni podle všeho členové vlády i Erdoganovi příbuzní a který se na twitteru hojně probíral, Erdogan ještě jako premiér sliboval, že síť zničí. Twitter přitom přirovnal k "noži v ruce vraha". Pod tlakem Západu ale ze svých cenzurních plánů vůči internetu alespoň navenek slevil.

Podle nedávné oficiální zprávy vydané twitterem bylo Turecko v první polovině letošního roku "šampiónem" mezi žadateli o vymazávání obsahu na síti. Turecké soudy podaly 408 žádostí z celkového počtu 442 ve světě.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.