Turecko: Použití S-400 proti našim stíhačkám bude akt ruské agrese. Budeme se bránit.

Turecko: Použití S-400 proti našim stíhačkám bude akt ruské agrese. Budeme se bránit.
Popisek: Ilustrační foto
27 / 11 / 2015, 11:30

Spor mezi oběma zeměmi narůstá. Ruská média už začínají mluvit o válce.

Moskva/Ankara/Damašek 27. listopadu (ČTK) - Napětí mezi Ruskem a Tureckem, které vyvolalo úterní sestřelení ruského vojenského letounu Su-24 tureckou armádou na syrsko-turecké hranici, zatím nejeví náznaky toho, že by mělo polevit. Prezidenti obou zemí zastávají protichůdná stanoviska a Rusové chystají hospodářské sankce vůči Turecku. Mimo jiné o ruské účasti na náletech v Sýrii, do kterých byl zapojený i sestřelený stroj, budou dnes v Moskvě jednat ministři zahraničí Ruska a Sýrie Sergej Lavrov a Valíd Mualim.

Ruský tisk začíná mluvit o válce, list Gazeta.ru napsal:
"
Slova o „křehkém míru“ se už nezdají metaforou. Válečné konflikty mezi státy - a to i mezi těmi, jejichž vůdci nedávno podepisovali dohody o spolupráci - se rozhořívají tak náhle, že nelze uhodnout, co bude zítra. Válka v Sýrii se tak může stát bodem, za kterým už může začít velká světová pohroma. Tedy pokud se politici a vojáci nedokážou včas zastavit." 
Zdroj: zpravy.idnes.cz

Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan v interview pro CNN prohlásil, že bude pokládat za agresi použití protiletadlových komplexů S-400 Triumf proti tureckým stíhačkám nad Sýrií. Doslova uvedl, že "Turecko bude muset podniknout neodkladná opatření". Erdogan dodal, že zničení turecké stíhačky se bude hodnotit jako agrese proti svrchovanosti země, a že stát má právo ji bránit.

Erdogan rovněž prohlásil, že Ankara se nebude omlouvat za incident se sestřeleným ruským bombardérem Su-24. „Myslím si, že když se musí někdo omluvit, pak ne my. Omluvit se musí ti, kdo porušili náš vzdušný prostor. Naši piloti a ozbrojené síly prostě plnili své povinnosti, které spočívaly v tom, aby na toto porušení odpověděli", řekl Erdogan. (Zdroj: cz.sputniknews.com)

Vojenské letectvo Turecka pozastavilo lety nad územím Sýrie v rámci operace mezinárodní koalice proti Islámskému státu po incidentu se sestřeleným ruským Su-24, oznámily v pátek noviny Hurriyet s odvoláním na diplomatické zdroje.

Zatím nejvýraznějším projevem vyhrocených vztahů po bezpečnostní stránce bylo rozhodnutí ruského ministerstva obrany přerušit veškerou komunikaci s tureckými ozbrojenými silami, včetně horké linky, která byla vytvořena právě proto, aby se předešlo vzdušným incidentům při operacích nad syrským územím. Moskva také odvolala z Turecka zástupce ruského vojenského námořnictva.

Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že "proradné údery do zad" od Turecka, které prý Rusové považovali za partnera v boji proti terorismu, jsou "absolutně nevysvětlitelné". Jeho turecký protějšek, prezident Recep Tayyip Erdogan se za incident odmítá omluvit; naopak by se podle něj měl omluvit stát, který narušil turecký vzdušný prostor, tedy Rusko. Moskva ovšem přítomnost svého stroje nad tureckým územím popírá.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.