Popisek: Ilustrační foto
Spor mezi oběma zeměmi narůstá. Ruská média už začínají mluvit o válce.
Moskva/Ankara/Damašek 27. listopadu (ČTK) - Napětí mezi Ruskem a Tureckem, které vyvolalo úterní sestřelení ruského vojenského letounu Su-24 tureckou armádou na syrsko-turecké hranici, zatím nejeví náznaky toho, že by mělo polevit. Prezidenti obou zemí zastávají protichůdná stanoviska a Rusové chystají hospodářské sankce vůči Turecku. Mimo jiné o ruské účasti na náletech v Sýrii, do kterých byl zapojený i sestřelený stroj, budou dnes v Moskvě jednat ministři zahraničí Ruska a Sýrie Sergej Lavrov a Valíd Mualim.
Ruský tisk začíná mluvit o válce, list Gazeta.ru napsal:
"Slova o „křehkém míru“ se už nezdají metaforou. Válečné konflikty mezi státy - a to i mezi těmi, jejichž vůdci nedávno podepisovali dohody o spolupráci - se rozhořívají tak náhle, že nelze uhodnout, co bude zítra. Válka v Sýrii se tak může stát bodem, za kterým už může začít velká světová pohroma. Tedy pokud se politici a vojáci nedokážou včas zastavit." Zdroj: zpravy.idnes.cz
Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan v interview pro CNN prohlásil, že bude pokládat za agresi použití protiletadlových komplexů S-400 Triumf proti tureckým stíhačkám nad Sýrií. Doslova uvedl, že "Turecko bude muset podniknout neodkladná opatření". Erdogan dodal, že zničení turecké stíhačky se bude hodnotit jako agrese proti svrchovanosti země, a že stát má právo ji bránit.
Erdogan rovněž prohlásil, že Ankara se nebude omlouvat za incident se sestřeleným ruským bombardérem Su-24. „Myslím si, že když se musí někdo omluvit, pak ne my. Omluvit se musí ti, kdo porušili náš vzdušný prostor. Naši piloti a ozbrojené síly prostě plnili své povinnosti, které spočívaly v tom, aby na toto porušení odpověděli", řekl Erdogan. (Zdroj: cz.sputniknews.com)
Vojenské letectvo Turecka pozastavilo lety nad územím Sýrie v rámci operace mezinárodní koalice proti Islámskému státu po incidentu se sestřeleným ruským Su-24, oznámily v pátek noviny Hurriyet s odvoláním na diplomatické zdroje.
Zatím nejvýraznějším projevem vyhrocených vztahů po bezpečnostní stránce bylo rozhodnutí ruského ministerstva obrany přerušit veškerou komunikaci s tureckými ozbrojenými silami, včetně horké linky, která byla vytvořena právě proto, aby se předešlo vzdušným incidentům při operacích nad syrským územím. Moskva také odvolala z Turecka zástupce ruského vojenského námořnictva.
Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že "proradné údery do zad" od Turecka, které prý Rusové považovali za partnera v boji proti terorismu, jsou "absolutně nevysvětlitelné". Jeho turecký protějšek, prezident Recep Tayyip Erdogan se za incident odmítá omluvit; naopak by se podle něj měl omluvit stát, který narušil turecký vzdušný prostor, tedy Rusko. Moskva ovšem přítomnost svého stroje nad tureckým územím popírá.