Turecko představilo ozbrojenou verzi svého dronu Karayel

Turecko představilo ozbrojenou verzi svého dronu Karayel
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Karayel
23 / 11 / 2017, 13:00

Na dubajské letecké show byla představena ozbrojená verze tureckého UAV Karayel.

Po téměř roce vývoje byl poprvé představen na dubajské letecké show ozbrojená verze dronu Karayel s názvem Karayel-SU. UAV, které je dílem společnosti Vestel, je určeno pro účely turecké armády a pro export na zahraniční trhy. ,,Soustředíme své aktivity na Blízký východ a region Afriky a snažíme se o to, abychom si zajistili našeho prvního zahraničního zákazníka," prohlásil generální manažer firmy Vestel Oner Tekin.

psali jsme: VIDEO: Nejtěžší čínský nákladní dron AT2000 absolvoval svůj první let

Karayel-SU má rozšířená křídla, jejichž rozpětí je 13 metrů. Plně vyzbrojené a s neseným nákladem 120 kg může ve vzduchu vydržet 8 hodin. Vestel uvedl, že zbraně od turecké společnosti Roketsan byly integrovány na čtyři pevné body dronu pod křídly. UAV by mělo disponovat miniaturizovanými protitankovými raketami MAM-L a laserově naváděnými raketami MAM-C.

Zástupci společnosti Vestel prohlásili, že ozbrojené a neozbrojené verze dronu Karayel nelétaly celkem 3 000 hodin. Bez zbraní může dron nést ve svém trupu náklad o váze 50 kg a je navržen k tomu, aby byl schopen vydržet ve vzduchu 20 hodin. Operovat může ve výšce až 5,5 km.

psali jsme: Nový bojový dron s kolmým startem pro americkou námořní pěchotu

Zkušební testy nově představeného Karayel-SU jsou naplánovány na leden 2018, uvedl zástupce generálního manažera firmy Vestel Suha Dinner.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.