Turecko přijme 20 000 nových učitelů kvůli masovým čistkám v akademické sféře

Turecko přijme 20 000 nových učitelů kvůli masovým čistkám v akademické sféře
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Turecko
24 / 07 / 2016, 17:30

Turecko chce doplnit řady pedagogů ,,spolehlivými" lidmi, kteří by byli věrni režimu Recepa Erdogana.

Turecko pokračuje v masových čistkách státního aparátu, a to ve školské a akademické sféře. Turecko plánuje přijmout až 20 000 nových pedagogů, kteří by nahradili ty, kteří padli za oběť čistkám po nezdařeném puči.

Již dříve vydala na univerzitní úrovni Turecká vysokoškolská rada (YÖK) nařízení, jimž zakázala až do odvolání cestovat všem akademickým pracovníkům do zahraničí. Turecké ministerstvo školství mezitím odebralo licenci více než 20 000 učitelům pracujících v soukromých insitucích, ať už se to týká primárního nebo sekundárního vzdělávacího cyklu.

Turecký ministr školství Ismet Yilmaz v sobotu oznámil, že noví učitelé převezmou místa svých kolegů a že bude nutné přijmout zhruba 20 000 nových pedagogů ve státní i soukromé sféře. Učitelé, kteří byli a jsou masově propouštěni, obviňuje Erdoganův režim z podílu na přípravě nepovedeného puče a spojení s klerikem Fethullahem Gülenem, v současné době nepřítelem číslo jedna pro Turecko.

Prezident Recep Erdogan pak ještě upřesnil, že 15 univerzit, 934 dalších škol a 109 studentských kolejí bylo uzavřeno z údajného napojení na Gülena.

Masové čistky, které pokračují bez přerušení dál, se dotkly se již více než 50 000 vojáků, policistů, soudců, státních zástupců, učitelů a státních úředníků, kteří byli buď zatčeni, vyhozeni z práce či odvoláni ze svých funkcí.

 

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.