Turecko přitvrdilo: Do října do EU bez víz, jinak končí migrační dohoda

Turecko přitvrdilo: Do října do EU bez víz, jinak končí migrační dohoda
01 / 08 / 2016, 18:00

AKTUALIZOVÁNO / Na tureckou výhrůžku už zareagovala německá vládní CSU "nejsme na bazaru!"

18:00 / Generální tajemník CSU Andreas Scheuer hrozby a ultimáta označil za nový styl Erdoganova Turecka. „V otázce naplnění 72 podmínek pro zrušení víz nejsme na tureckém bazaru,“ uvedl Scheuer. Podle něj je bezvízový režim pro Turecko v současné situaci zcela vyloučen. Turecké hrozby v minulých dnech odmítla i mluvčí Evropské komise. 


 

9:00 Berlín - Turecko hrozí Evropské unii vypovězením dohody o migrantech, pokud Brusel do října nezruší víza pro turecké občany cestující do unijních zemí.  Vyplývá to z rozhovoru, který turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu poskytl německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Deník o interview informuje na svých webových stránkách. Šéf turecké diplomacie v něm varuje, že Turecko nebude dohodu o uprchlících, uzavřenou s EU 18. března, dál uznávat, jestliže turečtí občané nebudou moci nejpozději v říjnu cestovat do unijních států bez víz.

Prezident Erdogan nabídl milionům syrských uprchlíků turecké občanství. Bude bezvízový styk s Tureckem?

Dohoda o migrantech podle ministra funguje, protože Turecko zavedlo "velmi závažná opatření", včetně boje proti pašování lidí. "Ale to vše záleží na zrušení vízové povinnosti pro naše občany, které je také zahrnuto do této dohody...," dodal Çavuşoglu.

Turecké vydírání EU nebere konce. Buď bezvízový styk nebo k vám pustíme uprchlíky

Ujišťoval, že nejde o "žádnou hrozbu". Vzápětí nicméně řekl, že "pokud to nepovede k uvolnění vízového režimu, budeme nuceni odstoupit od dohody o zpětném přebírání osob a od dohody z 18. března". Turecká vláda podle něj očekává "konkrétní termín" vízově liberalizace. "Může to být začátkem nebo v polovině října, ale čekáme pevné datum," zdůraznil.

Probíhá třetí islámská invaze do Evropy

Zmíněná dohoda Turecka a Evropské unie společně s postavením plotu v Makedonii na hranicích s Řeckem vedly k podstatnému poklesu počtu migrantů přicházejících na řecké ostrovy v Egejském moři. Zatímco na začátku roku, v lednu a únoru, tam denně přibývalo téměř 2000 lidí, v červnu to bylo jen 50. V červenci tento počet ale opět stoupá, poznamenal FAZ.

Bezvízový styk s Tureckem už od června? Evropská komise Turecko pochválila

Tagy článku