Turecko přiznalo, že eviduje 40 tisíc potencionálně nebezpečných osob a teroristů.

Turecko přiznalo, že eviduje 40 tisíc potencionálně nebezpečných osob a teroristů.
13 / 01 / 2016, 15:30

Turecká tajná služba věděla o připravovaném teroristickém útoku a varovala úřady a velvyslanectví, včetně německého. Turecko-řecké hranice jsou dál nehlídané a denně přichází do EU tisíce uprchlíků.

Turecká národní výzvědná organizace (MIT) rozeslala už před teroristickým činem v centru Istanbulu dvakrát, a sice 17. prosince a 4. ledna všem policejním oddělením a bezpečnostním službám upozornění, že se připravují teroristické útoky na zahraniční diplomatické mise a zahraniční turisty v Istanbulu a Ankaře. uvedla přitom jména třinácti potenciálních sebevražedných atentátníků. Ve středu to oznámil list Hurriet s odvoláním na zdroj v bezpečnostních orgánech.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére na návštěvě Istanbulu ale řekl, že zatím nic nenapovídá tomu, že by atentát, při němž zemřelo deset německých turistů, mířil konkrétně na občany Německa. MIT, podle tureckého tisku, ale upozornila i diplomatické mise řady zemí, včetně Německa, Nizozemí a Francie, že může dojít k útokům a uvedla přitom jména třinácti potenciálních sebevražedných atentátníků.

Německý deník Tagesspiegel mezitím vyzývá, aby Němci jezdili dál do Turecka na dovolenou, aby nedošlo ke krachu tamních firem, zvýšení nezaměstnanosti a rozšíření pocitu beznaděje mezi obyvateli. 

K výbuchu, který turecké vedení značilo za teroristický čin, došlo 12. ledna v Istanbulu. Zahynulo 10 lidí, všichni cizinci. Na základě podezření z přípravy útoků na cizince v Turecku se pátrá po devíti ženách a deseti mužích, většinou se jedná o občany Sýrie. Zdroj: cz.sputniknews.com

Turecká policie zatkla v souvislosti s vyšetřováním úterního sebevražedného útoku v Istanbulu jednu osobu. Informoval o tom dnes ministr vnitra Efkan Ala. Ten na tiskové konferenci rovněž potvrdil, že pachatele útoku, jehož vyšetřovatelé identifikovali jako 28letého muže ze Saúdské Arábie, turecké úřady znaly. Nedávno se totiž řádně registroval u imigračních úřadů.

Ministr Ala dnes řekl, že atentátník nedávno přicestoval do Turecka. Nefiguroval ale na seznamu potenciálně nebezpečných osob, na němž nyní v Turecku jsou jména téměř 40.000 lidí.

Deník Hürriyet napsal, že se jedná o muže pod jménem Nabíl Fadlí, který se 5. ledna registroval v databázi imigračních úředníků jako žadatel o azyl. Úředníci mu při registraci vzali i otisky prstů a právě podle nich byl prý po útoku identifikován. Zdroj: ČTK

Evropské tajné služby a bezpečnostní orgány zřejmě nejsou schopné zabránit těmto útočníkům v sérii teroristických útoků. Jak jinak si vysvětlit, že k podobným "pochybením" dochází už nejméně rok?

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace