Turecko propustilo dalších 10 000 státních úředníků, zrušilo 15 novin a časopisů

Turecko propustilo dalších 10 000 státních úředníků, zrušilo 15 novin a časopisů
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: turecká vlajka
30 / 10 / 2016, 17:30

Turecko nepřestává v ,,očistě" státního aparátu od lidí, které podezřívá z napojení na pučisty. Propustila dalších 10 000 lidí z řad učitelů, pracovníků ve zdravotnictví či soudních expertů.

Turecko v čele s prezidentem Recepem Erdoganem argumentuje tím, že je třeba od základů vymýtit pučisty spojené s klerikem Fethullahem Gülenem. Toho stále označuje jako hlavního iniciátora nepovedeného puče z 15. července.

Od této doby bylo propuštěno již na 100 000 lidí ze státního aparátu či svého zaměstnání. Dalších 37 000 lidí bylo zatčeno pro podezření, že se nějakým způsobem podíleli na nezdařeném puči.

Vláda v rámci pokračujících čistek zakázala další média, které se snaží dostat plně pod svou kontrolu. Nejnovější razie se týká 15 novin a časopisů.

Opoziční strany považují za čistky za puč sám o sobě, který jde proti všem zásadám práva a zákonnosti. Například poslanec opoziční Republikánské lidové strany Sezgin Tanrikulu prohlásil o čistkách, že ,,to, co dělá prezident Erdogan nyní, je pučem proti pravidlům práva a demokracie".

Turecká vláda prodloužila výjimečný stav v zemi o další tři měsíce až do ledna příštího roku. Tento stav fakticky legitimuje rozsáhlé čistky a umožňuje Erdoganovu režimu provádět další rozsáhlé zásahy proti nepohodlným lidem či institucím.

 

Zdroj: reuters.com

Tagy článku