Turecko propustilo ze služby téměř 13 000 policistů. Podezřívá je z napojení na pučisty

Turecko propustilo ze služby téměř 13 000 policistů. Podezřívá je z napojení na pučisty
Autor: Pixabay.com/cs|Popisek: Turecko
04 / 10 / 2016, 17:30

Turecko pokračuje dál v masivních čistkách po nepovedeném červencovém puči. Rozhodlo se suspendovat skoro 13 000 policistů, kteří měli být ,,v žoldu" Tureckem nenáviděného klerika Fethullaha Gülena.

Toto číslo představuje více než 5% z celkového počtu tureckých policistů. Podle tureckého policejního ústředí citovaném televizí Al-Džazíra bylo 2 523 ze suspendovaných mužů zákona policejní šéfové či náčelníci policejních útvarů.

Součástí propouštění bylo i zbavení funkcí 37 pracovníků ministerstva vnitra, kteří zde zastávali vysoké pozice, uvádí státem řízená agentura Anadolu Agency.

Turecko obhajuje tuto masivní čistku v policejním sboru tím, že policisté měli být napojeni na teroristickou organizaci, kterou má Gülen řídit, a jež má stát za nezdařeným pučem.

Další čistky v policejním sboru přišly těsně poté, co byl v Turecku prodloužen výjimečný stav o další tři měsíce. To zaručuje prezidentovi Recepu Erdoganovi další mimořádné pravomoci, aby mohl formálně zákonně pokračovat v čistkách. Sám Erdogan naznačil, že výjimečný stav může trvat až rok, protože podle něho není standardní legislativní proces schopen zvládnout ze své moci ,,složitou" situaci, která vládne v Turecku po nepovedeném puči.

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace