Turecko se mění ve válečnou zónu. Teroristických útoků bude přibývat

Turecko se mění ve válečnou zónu. Teroristických útoků bude přibývat
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: turecká vlajka
02 / 01 / 2017, 13:00

KOMENTÁŘ

Istanbul zažil nečekanou novoroční krvavou lázeň. Na místní diskotéce zemřely desítky nevinných lidí po útoku střelce, který byl napojen na Islámský stát. Je nanejvýš pravděpodobné, že se jedná o mstu islamistických fanatiků za turecké angažmá v Sýrii.

psali jsme: Novoroční teroristický útok v Istanbulu: Desítky mrtvých včetně cizinců po střelbě na diskotéce

Tak či onak, z Turecka se začíná stávat válečná zóna, v níž se násilným způsobem začínají prolínat zájmy jednotlivých aktérů. Proto je nabíledni, že Turecko se za těchto okolností nemůže stát plnohodnotným členem EU, o což vlastně řečeno slovy tureckého prezidenta Erdogana ,,až tak neusiluje". Pro EU by bylo hypotetické členství Turecka nemyslitelné už z tohoto důvodu.

Turecko v čele s prezidentem-diktátorem si však může za spoustu věcí samo. V rámci masivních čistek, které stále od nezdařeného puče probíhají, obviňuje a vězní kdekoho, výrazně eskaluje napětí i směrem ven v Erdoganové slepé touze vytvořit z Turecka islámskou republiku plíživým odstraněním sekularismu. Pak se ovšem pan prezident-diktátor nesmí divit, že se z Turecka stalo regulérní bojiště, z něhož bude stěží úniku.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.