Turecko se nebude podřizovat diktátu Bruselu

Turecko se nebude podřizovat diktátu Bruselu
18 / 05 / 2016, 15:15

Turecko nebude měnit své protiteroristické zákony, jak to žádá Evropská unie, protože by to bylo ve prospěch teroristických organizací.

Ankara 18. května (ČTK) - Prohlásil to dnes na tiskové konferenci mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin. Podle něj se ale Ankara bude dál snažit splnit podmínky dohody s Bruselem, informovala agentura Reuters.

Kalin zopakoval postoj tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který již před dvěma týdny prohlásil, že Ankara nebude měnit své protiteroristické zákony podle představ unie. "EU nás žádá o změnu protiteroristického zákona. Ale v tom případě říkáme: My půjdeme naší cestou a vy si jděte tou svou," uvedl tehdy Erdogan.

Změna tureckých protiteroristických zákonů je jednou z podmínek, kterou si EU stanovila pro zavedení bezvízového styku s Tureckem. Ten Brusel slíbil Ankaře spolu s několikamiliardovou pomocí a oživením zamrzlých vstupních rozhovorů výměnou za pomoc při zvládání uprchlické krize.

Krach dohody s Tureckem?

Kalin dnes také prohlásil, že díky tureckým opatřením se podařilo výrazně snížit příliv běženců do Evropy. Podle evropské pohraniční agentury Frontex klesl počet migrantů, kteří z Turecka dorazili na řecké ostrovy, v dubnu o 90 procent ve srovnání s předchozím měsícem.

EU požaduje po Turecku zúžení jeho definice terorismu, pod níž by mělo spadat i jednání kompliců teroristů. Kritici se obávají že takový zákon bude režim zneužívat ke stíhání odpůrců tureckého prezidenta, když za komplice označí i politiky či novináře, kteří například volají po zastavení operací armády na převážně kurdském jihovýchodě Turecka.

Kalin dnes na tiskové konferenci také uvedl, že 15 tun trhaviny, které vybuchly minulý čtvrtek ve vesnici poblíž města Diyarbakir na jihovýchodě země a zabily 16 lidí, byly určeny pro sebevražedný atentát. Podle mluvčího prezidenta ho měli v plánu kurdští radikálové.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace