Turecko staví na syrské hranici bezpečnostní zeď. Ochrana před džihádisty nebo před uprchlíky?

Turecko staví na syrské hranici bezpečnostní zeď. Ochrana před džihádisty nebo před uprchlíky?
Autor fotografie: YouTube/screenshot/Anadolu|Popisek: Výstavba plotu na syrsko-tureckých hranicích
16 / 10 / 2015, 13:45

Tři metry vysoká betonová zeď vybavená nejmodernější technologií má ochránit Turecko před džihádisty ze Sýrie.

Turecko zahájilo výstavbu téměř 900 kilometrové bezpečnostní betonové zdi podél celé syrské hranice. Vláda oznámila tento záměr už v červenci po sebevražedném útoku, který si vyžádal 32 obětí a doufá, že se jí podaří zastavit příliv džihádistických bojovníků ze Sýrie.

YouTube, Video-News

Podle plánů má být tři metry vysoká a dva metry široká betonová zeď vybavena ostnatým drátem, podél zdi budou hlídkovat mobilní vojenské jednotky a nepřetržitý monitoring budou zajišťovat bezpilotní letadla. Součástí bezpečnostních opatření bude moderní integrované velitelské a řídící centrum.

Podobné opatření přijala i egyptská vláda, která buduje kvůli pronikání islámských radikálů vodní příkop kolem Gazy. Deník The Telegraph informoval už 16. ledna, že jeden z nejbohatších států Saudská Arábie v tichosti postavila tisíc kilometrů dlouho "Velkou arabskou zeď" po celé hranici s Irákem, také jako obranu přes islámským státem.

Optické vlákno s ušima dokáže ohlídat až 5000 kilometrů dlouhou trasu. Například státní hranice

Turecký vicepremiér Bulent Arinc oznámil, že vláda "obnovila svoje úsilí, aby zabránila vstupu teroristů do země a zmírnila humanitární krizi."  Podle kritiků se začalo s výstavbou plotu příliš pozdě, protože řada bojovníků IS už dávno překročila turecko-syrské hranice.

Ankara oznámila, že za první polovinu tohoto roku už zatkla 457 osob podezřelých z terorismu údajně z 32 různých zemí. Zdroj: dailymail.co.uk

Psali jsme také:

Maďarský žiletkový plot bude i na chorvatských hranicích. Jediná země, která chrání schengenský prostor

Maďarsko a Bulharsko mají zájem o izraelský bezpečnostní plot proti migrantům

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.