Turecko varovalo Spojené státy před konfrontací v Sýrii

Turecko varovalo Spojené státy před konfrontací v Sýrii
25 / 01 / 2018, 15:00

Spojené státy by měly přestat podporovat teroristy, pokud se v Sýrii chtějí vyhnout konfrontaci s Tureckem. Podle agentury Reuters to dnes řekl turecký vicepremiér Bekir Bozdag. Turecko v severosyrské pohraniční oblasti Afrín už šest dní bojuje proti syrské kurdské milici YPG, kterou považuje za teroristickou organizaci napojenou na kurdské separatisty v Turecku. Z podpory YPG Ankara viní Spojené státy, svého spojence v NATO.

"Ti, kteří podporují tuto teroristickou organizaci se v bojích stanou terčem," uvedl podle médií Bozdag. Spojené státy by podle něj neměly YPG podporovat žádným způsobem.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert dnes na Světovém ekonomickém fóru v Davosu naopak řekl, že Spojené státy by uvítaly ukončení turecké operace v Afrínu. Při té příležitosti vyzval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby se zaměřil spíše na dlouhodobou strategii pro nastolení míru v Sýrii. V současné době totiž hrozí, že násilí bude eskalovat, uzavřel Bossert. Spojené státy kvůli postupu tureckých sil v Afrínu už dříve vyjádřily obavy, podle agentury AP teď ale jde o nejpřímější stanovisko Washingtonu.

Afrín leží u hranice s Tureckem. Turecká armáda začala ze svého území ostřelovat oblast Afrín na severu provincie Halab (Aleppo) minulý týden v pátek. V sobotu zahájila bombardování a v neděli začala operace pozemních sil turecké armády a jejích povstaleckých spojenců. Ankara operaci zdůvodňuje tím, že oblast ovládá syrská kurdská milice YPG, kterou považuje za teroristickou skupinu s vazbami na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Ta od roku 1984 vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán v Turecku.

Erdogan oznámil, že cílem Turecka je zničit YPG také dál na východ v okolí města Manbidž, které má pod kontrolou koalice arabsko-kurdských milicí SDF, v které působí mimo jiné YPG. Zatímco v Afrínu nejsou žádní američtí vojáci, v okolí Manbidže je jich asi 2000. V loňských bojích proti IS byla SDF nejvýznamnějším pozemním spojencem mezinárodní letecké koalice vedené Spojenými státy.

Trump ve středu v telefonátu Erdogana požádal, aby Turecko vojenské operace v Sýrii omezilo a vyhnulo se "jakékoli akci, která by mohla vyvolat střet americké a turecké armády". Erdogan ale žádal, aby Spojené státy přestaly vyzbrojovat YPG.  

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence  - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.