Autor fotografie: Facebook / Çeşme haber|Popisek: Uprchlíci na turecké pláži
Turecko usiluje o finanční příspěvek 3 miliard eur od Evropské unie i o členství v EU. Dělá pro to i nemožné...
Turecký premiér Ahmet Davutoglu chce na summitu v Bruselu předložit plán na zavedení vízové povinnosti pro všechny syrské občany. Na schůzce evropských státníků se má jednat i o možnostech přímého přemístění části syrských uprchlíků z Turecka přímo do Evropy.
Vízová povinnost by měla platit od 8. ledna příštího roku, alespoň to vyplývá z textu dokumentu, ve kterém turecká vláda předkládá EU návrhy na řešení uprchlické krize. Daším z bodů je také užší spolupráce mezi tureckou a řeckou pobřežní stráží.
Místopředseda EK Timmermans: "Uprchlíky musíme registrovat" a "Bez Turecka krizi nevyřešíme"
Mnozí vedoucí představitelé EU totiž zpochybňují snahu Turecka bojovat s ilegálními převáděči, kteří se podílí na převozu uprchlíků po moři do Řecka A právě na tom závisí slíbené vyplacení tří miliard eur (81 miliard Kč) Ankaře a splnění dalších závazků, jako je uvolnění vízových pravidel pro turecké občany mířící do EU, uvedla agentura Reuters. Zdroj: denik.cz
Ve zprávě vypracované vládou Lucemburska, které nyní EU předsedá, se uvádí, že od uzavření dohody 29. listopadu přibývá na řeckých ostrovech z Turecka asi 4000 lidí denně. Jde tedy o "mírné snížení" ve srovnání s 5000 až 6000 osobami, které připlouvaly denně před uzavřením dohody. Ale ani tato změna nemusela být nezbytně výsledkem nějaké turecké činnosti.
O tom, jak se "snaží turecké orgány zastavit nelegální uprchlíky" jsme psali v našem článku "Turecké pláže plné uprchlíků. Pašeráci mají žně, nepřetržitým transportům nikdo nebrání, proč?"
Doposud turecké orgány zadržely při nelegálním překročení hranice více než 87.000 lidí a zatkly 176 obchodníků s lidmi. Nekompromisní postup proti nelegálním uprchlíkům ale kritizovala Amnesty International, která dokumentovala zacházení s uprchlíky. Ti jsou údajně v mnoha případech zavírání do naprosté izolace v detenčních centrech.
Turecko není "koncentrační tábor" vzkazuje turecký premiér Evropské unii
„Zdokumentovali jsme svévolné zadržování těch nejzranitelnějších lidí na turecké půdě. Nátlak na uprchlíky a žadatele o azyl, aby se vrátili do zemí jako Sýrie či Irák je nejen nesvědomitý, ale v naprostém rozporu s mezinárodním právem,“ řekl regionální ředitel AI pro Evropu a Střední Asii John Dalhuisen. „Ustanovením Turecka jako vrátného pro Evropu v migrační krizi se EU dostává do nebezpečí lhostejnosti vůči vážnému porušování lidských práv, a teď dokonce i jeho podpory. Spolupráce při řešení migrační krize mezi Tureckem a EU by měla být ukončena do doby, než skončí všechna vyšetřování.“ Zdroj: parlamentnilisty.cz
Zdroj foto: Çeşme haber