Turecko vyhrožuje Německu: "Udělali jste historickou chybu"

Turecko vyhrožuje Německu: &quote;Udělali jste historickou chybu&quote;
03 / 06 / 2016, 13:30

Turecký ministerský předseda řekl, že Německo učinilo historickou chybu, kterou by mělo napravit.

Ankara - Turecko v reakci na čtvrteční rozhodnutí německého parlamentu uznat masakr Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu podnikne další opatření, úplné zhoršení vzájemných vztahů ale nepředpokládá. Bez dalších podrobností to dnes podle agentury AP prohlásil turecký premiér Binali Yildirim.

Turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag uvedl na adresu Německa: „Sami spalovali svého času Židy v pecích, a teď pomlouvají turecký národ a obviňují ho z nějaké genocidy. Nebylo by lépe, kdybyste se nejprve ohlédli zpátky na vlastní dějiny?"

Současně řekl, že si je jistý, že obvinění z genocidy Arménů je "pomlouváním Turecka a jeho lidu". „Nemáme se za co stydět. V našich dějinách nejsou černé skvrny, kvůli nimž bychom měli sklonit hlavu...Turecký lid a turecký stát nikdy nezapomínají ani na své přátele, ani na své nepřátele. Buďte si jisti tím, že Turecko bude pokračovat ve své cestě, a rozhodnutí parlamentů nemohou pošpinit naše dějiny", dodal Bozdag. Více: cz.sputniknews.com

Již ve čtvrtek těsně po hlasování německého parlamentu Ankara stáhla svého velvyslance v Německu zpět do vlasti ke konzultacím a zároveň předvolala německého chargé d'affaires k podání vysvětlení.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v první reakci řekl, že rezoluce bude mít vážné dopady na turecko-německé vztahy a že se turecké vedení poradí, jak na rezoluci odpoví. Yildirim pak dnes řekl, že Turecko další kroky chystá, nijak je ale neupřesnil.

"Německo, které za druhé světové války spáchalo genocidu, při které zmasakrovalo šest miliónů Židů, a které dodávkami zbraní (zakázané Straně kurdských pracujících) PKK otevřelo cestu k zabíjení našich dětí, nyní ratifikovalo takzvanou arménskou genocidu... zuříme," napsal v pátečním vydání deník Sözcü, jenž zastává tvrdé postoje proti vládnoucí proislámské Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP). Zdroj: novinky.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace