Turecko vyhrožuje Rusku zavedením sankcí

Turecko vyhrožuje Rusku zavedením sankcí
09 / 12 / 2015, 08:15

Obě země procházejí nejhorší diplomatickou krizí od dob studené války.

Istanbul (ČTK) - Turecko je připraveno v "případě potřeby" zavést protiruské sankce, aby tak odpovědělo na odvetná opatření přijatá Moskvou po nedávném sestřelení jednoho z jejích letadel tureckou armádou. Podle agentury AFP to včera řekl turecký premiér Ahmet Davutoglu, který ale nekonkretizoval, o jaké kroky by mělo jít.

"Rusko zavedlo sankce. Pokud si budeme myslet, že to je nutné, pak zavedeme vlastní sankce," upozornil Davutoglu v projevu k parlamentní skupině vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Turecko a Rusko procházejí nejhorší diplomatickou krizí od dob studené války poté, co turecká armáda 24. listopadu na turecko-syrské hranici sestřelila ruský bombardér zapojený do operací v Sýrii.

Rusko již oznámilo odvetná opatření vůči Turecku hlavně v oblasti cestovního ruchu, energetiky, stavebnictví a zemědělství. To by mohlo způsobit škody až ve výši devět miliard dolarů (223,6 miliardy Kč).

"Turecko se neocitne v potížích kvůli této věci," řekl Davutoglu a dodal, že vláda připravuje "alternativní plány".

V prozatím posledním dějství krize si Turecko povolalo v pondělí ruského velvyslance v Ankaře poté, co se dostaly na veřejnost fotografie ruského vojáka ve střelecké pozici s raketometem na palubě ruské lodi proplouvající tureckými teritoriálními vodami.

Turecká vláda zároveň ale vůči Moskvě stále vysílá signály, že je ochotná roztržku zklidnit. "Jsme připraveni na jakýkoli druh setkání, výměnu názorů s Ruskem," řekl dnes turecký premiér. "Nikdy ale nedovolíme, aby nám bylo cokoli diktováno," dodal.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.