Turecko zablokovalo přístup na stovky účtů Twitteru.

Turecko zablokovalo přístup na stovky účtů Twitteru.
22 / 07 / 2015, 13:45

Turecká vláda údajně požádala správce sociálně sítě Twitter o odstranění 107 odkazů na záběry ze sebevražedného útoku v Suruçu.

Stalo se tak na základě rozhodnutí soudu a ve snaze zabránit zveřejňování a šíření fotografií a videozáznamů z pondělního bombového útoku ve městě Suruç ležícím na hranici se Sýrií , při kterém přišlo o život nejméně 32 lidí. Informaci zveřejnil slovenský server Sme.sk.

Agentura Anadolu uvedla, že úřady se zablokováním přístupu na Twitter snaží zabránit i využívání této sociální sítě na svolávání protestních akcí proti vládě, která je terčem kritiky za to, že nedokázala útoku zabránit.

Stovky Kurdů protestovaly v Istanbulu i v Německu proti turecké vládě a obvinily jí ze spolupráce s islámským státem. Je to reakce na masakr v Suruçu.

Nejmenované vládní zdroje v Turecku se domnívají, že sebevražedný útok může být odvetou extremistické organizace islámský stát za zákrok tureckých bezpečnostních složek proti jejich stoupencům v Turecku. Turecké úřady oznámily, že za uplynulého půl roku zadržely více než 500 osob podezřelých z napojení na islamisty. V červenci v rámci operace, jejímž cílem bylo rozbít náborovou síť islámistů, odhalili dalších 21 lidí. 

Erdogan popírá, že Turecko dodávalo zbraně Islámskému státu

Agentura Reuters mezitím informovala o rozhodnutí soudu v Suruçi, který vydal nařízení, kterým médiím zakázal zveřejňování záběrů souvisejících s pondělním útokem.

Zákaz se vztahuje i na internet a sociální média. Soud varoval, že v případě neuposlechnutí zákazu bude následovat zablokování přístupu uživatelů na příslušnou webovou stránku.

Dosud bylo z webu odebráno asi 50 problematických snímků. Vládní zdroj uvedl, že přístup na Twitter bude obnoven hned po tom, jak z webu zmizí i zbylé fotografie.

Turecko se z času na čas uchyluje k zablokování některých webových stránek. Začátkem tohoto roku - během útoku v budově soudu v Istanbulu - byly zablokovány přístupy na Twitter i ke službě YouTube.

Oba tyto weby z rozhodnutí úřadů zablokovali i loni - poté, co zveřejnili záznamy z tajných schůzek bezpečnostních složek či tajně nahrané rozhovory vládních činitelů, které je mohly usvědčit z korupce. Nejvyšší soud v Turecku však rozhodnutí úřadů zrušil a označil je za protiústavní.

Omezování přístupu na internet v Turecku bylo v minulosti terčem kritiky západních vlád a organizací na ochranu lidských práv.

Zdroj: sme.sk

Tagy článku