Turecko žádá okamžité vydání tureckých zběhů, Řecko odmítá

Turecko žádá okamžité vydání tureckých zběhů, Řecko odmítá
09 / 12 / 2016, 13:45

Řecké úřady včera odmítly vydat do Turecka poslední dva ze skupiny osmi tureckých vojáků, kteří do Řecka uprchli po červencovém neúspěšném pokusu o převrat.

Atény  (ČTK) -  Řecká justice tak u celkem pěti z nich uznala, že by jim nebyl v Turecku zajištěn spravedlivý soud a že by byli ve vážném ohrožení života. U tří zbývajících ale rozhodla o jejich vydání.

Žádné rozhodnutí není stále ještě konečné. To zřejmě zůstane na řeckém ministrovi spravedlnosti. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ve středu vyzval Atény k okamžitému vydání všech osmi osob.

Vojáci přiletěli do Řecka vrtulníkem několik hodin po neúspěšném pokusu o státní převrat. Ve skupině vojáků, kteří doletěli do přístavu Alexandrupoli na palubě armádního vrtulníku, jsou dva majoři, čtyři kapitáni a dva četaři. Uprchlíci jsou nyní drženi na policejním komisařství v bývalé olympijské vesnici nedaleko metropole Atén.

Po nezdařeném převratu, o kterém si mnozí kritici prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana myslí, že jej zosnoval on sám, uprchlo zejména do Evropy mnoho tureckých vojáků žádajících o azyl. V Turecku dál pokračují rozsáhlé čistky, které se dotkly prakticky všech státních institucí i mnoha soukromých společností.

Řecký ministr obrany Panos Kammenos včera uvedl na adresu tureckého prezidenta, v souvislosti se zpochybňováním státní hranice mezi oběma zeměmi, že je Erdogan "nemilosrdný diktátor". 

Velitel NATO: 150 tureckých vojáků muselo po převratu opustit své pozice

Režim tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana cílí na své vlastní lidi působící v Severoatlantické alianci a obviňuje je z účasti na neúspěšném červencovém převratu. „Turecká armáda měla v Bruselu značný počet důstojníků. Velká část z nich však byla zadržena, jiní byli odvolání a někteří odešli z aktivní služby,“ uvedl americký generál Curtis Scaparrotti, vrchní velitel sil NATO v Evropě. Zdroj: natoaktual.cz

Opatření turecké vlády se dotkla zhruba poloviny tureckých důstojníků působících v Bruselu, dodal Scaparrotti. Ztráta tolika zkušených vojáků má na Alianci nemalý vliv. Ačkoliv již byla asi polovina volných pozic znovu obsazena, stále to znamená větší zátěž pro naše zbývající lidi, podotknul americký generál. Zdroj: Deutsche Welle

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace