Turecko zakázalo akademickým pracovníkům cestovat do zahraničí

Turecko zakázalo akademickým pracovníkům cestovat do zahraničí
Autor: redakční databáze|Popisek: Turecko
20 / 07 / 2016, 19:00

Masové čistky v Turecku se dotkly i akademické sféry. Univerzity by měly zpět povolat všechny své zaměstnance, kteří pobývají v cizině.

Turecká vysokoškolská rada (YÖK) zakázala dnes až do odvolání všem akademickým pracovníkům cestovat do zahraničí. Odvolala rovněž čtyři univerzitní rektory, informovala státní agentura Anadolu. Devět lidí dnes muselo opustit řady turecké policie. Čistky po zmařeném pokusu o převrat z minulého týdne se po celém Turecku dotkly ve státních institucích už více než 50 000 lidí, kteří skončili ve vazbě, přišli o práci nebo o svou funkci. Podle organizace Amnesty International úřady zakročily i proti médiím a novinářům.

Už v úterý turecké ministerstvo školství propustilo 15 200 svých zaměstnanců a odebralo licence 21 000 učitelům pracujících v soukromých institucích. YÖK týž den nařídila 1577 děkanům státních i soukromých univerzit v zemi, aby podali rezignaci.

Podle dnešního vyjádření nejvyššího dozorového orgánu nad tureckým vysokým školstvím by měly univerzity okamžitě zpět do vlasti povolat všechny své zaměstnance, kteří v současnosti v cizině už pobývají. Rektory YÖK vyzvala, aby prověřili členy svých akademických sborů kvůli jejich možnému napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Čtyři univerzitní rektory zároveň YÖK dnes odvolala.

Gülena turecká vláda a prezident Recep Erdogan obviňují ze zosnování pátečního pokusu o puč. Gülen, který dlouhodobě pobývá v USA, obvinění odmítl a naznačil, že neúspěšný převrat mohl zinscenovat sám Erdogan, který si chtěl upevnit moc v zemi.

Turecké úřady po pokusu o převrat zahájily rozsáhlé čistky ve státních institucích, jejichž cílem je odstranit z nich Gülenovy údajné příznivce. Dotkly se již více než 50 000 vojáků, policistů, soudců, státních zástupců, učitelů a státních úředníků, kteří byli buď zatčeni, vyhozeni z práce či odvoláni ze svých funkcí.

Dnes turecká policie zbavila funkcí dalších 900 policistů. Z ministerstva mládeže a sportu muselo odejít 245 zaměstnanců. Přidali se tak ke 2000 pracovníků, kteří museli podle ministra Akifa Kiliçe resort opustit v uplynulých dnech.

Úřady podle AI zablokovaly přístup k více než dvaceti zpravodajským stránkám, zrušily akreditace 34 novinářů a na jednoho novináře kvůli způsobu, jakým o nezdařeném pokusu o převrat informoval, dokonce vydaly zatykač. Podle některých zpráv úřady loajální vládě a prezidentovi Erdoganovi zrušili také licence 25 mediálních domů. Organizace se síldem v Londýně vyzvala Turecko, aby respektovalo během vyšetřování puče svobodu tisku.Rozsáhlé čistky v Turecku dnes kritizovala prostřednictvím svého mluvčího Steffena Seiberta také německá vláda. Turecký právní stát je podle Berlína v ohrožení. ,,Denně přibývají nová a nová opatření, která odporují právnímu státu a zásadu přiměřenosti pouští ze zřetele," uvedl Seibert.

V Ankaře mezitím zasedla za účasti prezidenta Erdogana, premiéra Binaliho Yildirima, klíčových ministrů turecké vlády a velitelů armády Národní bezpečnostní rada (MGK). Následovat bude zasedání kabinetu. Na jednání by mělo padnout blíže neupřesněné ,,důležité rozhodnutí".

Turecké ministerstvo obrany dnes zahájilo vyšetřování všech vojenských soudců a prokurátorů a 262 z nich zbavilo funkcí. Informovala o tom státní agentura Anadolu. V souvislosti s pokusem o převrat z minulého týdne bylo oficiálně obviněno 99 generálů, což je podle agentury Reuters více než čtvrtina všech generálů v Turecku.

Kvůli pokusu o vojenský puč, který si vyžádal 232 lidských životů a na 1400 zraněných, bylo oficiálně obviněno 99 ze zhruba 360 generálů. Podle Reuters to uvedli dva nejmenovaní turečtí úředníci.

Turecká armáda je s asi 510 600 vojáky v činné službě druhou největší v rámci NATO po americké armádě. Dosud bylo kvůli pokusu o převrat zadrženo přes 6000 členů armády, včetně řadových vojáků.

Propuštění 262 vojenských soudců a prokurátorů je dalším z kroků v rozsáhlých vládních čistkách, s nimiž vláda začala v sobotu. Dotkly se již asi 60 000 vojáků, policistů, soudců, státních zástupců, učitelů a státních úředníků, kteří byli buď zatčeni, vyhozeni z práce či odvoláni z funkcí.

Dnes bylo odvoláno z funkcí dalších 900 policistů, již dříve bylo vyhozeno z práce na 8000 policistů. V justici se odvolání týká už asi 3000 soudců a prokurátorů, uvedl Reuters.

Turecká vláda a prezident Recep Tayyip Erdogan obviňují ze zosnování pokusu o puč duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA, ale v Turecku má miliony příznivců. Právě odstranění Gülenových údajných příznivců je cílem rozsáhlých čistek ve státních institucích.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace