Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová na setkání s tureckým premiérem Ahmedem Davutoglem
Na řecké ostrovy v Egejském moři připlulo z Turecka od úterý do pátku dalších více než 11.000 migrantů, což je zřetelný narůst proti předchozím dnům.
"Pašeráci lidí otevřeli stavidla přesně v době mimořádného summitu Evropské unie", který se věnoval migrační krizi, napsal aténský deník Kathimeriny. I další média se domnívají, že počet běženců se náhle zvýšil přinejmenším s tichým souhlasem tureckých úřadů, které tak chtějí dostat pod tlak evropské partnery. Zdroj: ceskenoviny.cz
Tyto informace zpochybňují efektivitu flotily bojových lodí NATO, která má v Egejském moři, mezi tureckými a řeckými břehy, hledat a sledovat trasy, kudy pašeráci převážejí do Evropy tisíce uprchlíků. Přitom bylo jasně deklarováno, že námořní síly NATO budou uprchlíky, kterým pomohou v případě potíží v Egejském moři, vracet přímo do Turecka, které s takovou variantou souhlasilo.
Zkušený turecký pašerák: "Migranty může zastavit jen armáda"
Německá kancléřka Angela Merkelová se hned po uzavření dohody EU s Velkou Británií rychle přeorientovala na svoje řešení uprchlické krize v tandemu s Tureckem. Zdroj: reuters.com
Dohoda s Británií pro ní byla prioritou číslo jedna na dvoudenním summitu v Bruselu, který skončil v pátek pozdě v noci. Původně se mělo jednat s Tureckem o řešení uprchlické krize už ve čtvrtek, ale turecký premiér schůzku odvolal kvůli teroristickému útoku v Ankaře. Merkelová se nechala slyšet, že s tureckým premiérem Davutoglem mluvila telefonicky v pátek a byl prý "rád, že se bude moci připojit k diskuzi se všemi 28 lídry EU na březnovém summitu."
Řecko vzkazuje EU: Lžete. Máme nejlepší kontrolu nad mořskou hranicí
"Skutečnost, že jsme se rozhodli uspořádat další společný summit a nejen summit "koalice ochotných" s tureckým premiérem, je velmi silný signál," řekla Merkelová.
Turecko kvůli uprchlíkům vydírá EU. Chce víc peněz, najednou a bez kontroly.
Kancléřka odmítá řešení navržené čtyřmi zeměmi Visegrádu a chce, aby byl zachován volný pohyb osob v rámci schengenského prostoru. Její naděje se upíná právě k dohodě s Tureckem o řešení uprchlické krize. "Společný plán mezi EU a Tureckem je pro nás prioritou," uvedla.
Merkelová několikrát naznačila, že jedním z řešením by bylo uprchlíky legálně převážet do zemí EU, v rámci tzv. kontingentů. EU prý bude muset vytvořit kontingenty pro přijímání uprchlíků, kteří se zdržují v Turecku, pokud chce účinně bojovat proti převaděčům v Egejském moři. "Je třeba přeměnit nelegální imigraci na legální," uvedla Merkelová koncem ledna.