Turecko zná totožnost atentátníka z Istanbulu, uvedl ministr

Turecko zná totožnost atentátníka z Istanbulu, uvedl ministr
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: teroristický útok
04 / 01 / 2017, 18:30

Turecko zná totožnost muže podezřelého ze spáchání novoročního teroristického útoku na istanbulský klub Reina. Uvedl to dnes ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Útočník, který zastřelil 39 lidí, zůstává ale stále na útěku.

V souvislosti s atentátem dnes turecká policie zadržela 27 osob v západotureckém Izmiru, informoval zpravodajský web listu Hürriyet.

,,Totožnost osoby, která provedla útok v (istanbulské čtvrti) Ortaköy jsme určili," uvedl dnes ministr zahraničí.

Detaily o podezřelém ale neposkytl. Turecká média s odvoláním na bezpečnostní experty v úterý uvedla, že šlo zřejmě o profesionála se zkušenostmi z bojů. Mohl podle nich absolvovat výcvik v Sýrii. Už dříve se objevily informace, že zřejmě pochází ze Střední Asie.

Turecká policie mezitím v souvislosti s atentátem zadržela v západotureckém Izmiru 27 osob. Podle agentury Reuters mezi nimi byly také ženy a děti, které přicestovaly ze středotureckého města Konya. O Konye v úterý turecká média hovořila v souvislosti s rodinou údajného atentátníka. Právě do tohoto města podle nich totiž hledaný muž přijel v listopadu se ženou a dětmi, aby na sebe neupoutal pozornost. Rodinní příslušní pravděpodobného pachatele novoročního masakru jsou podle tureckých médií rovněž ve vazbě.

Světové agentury v úterý informovaly, že policie zadržela kvůli atentátu celkem šestnáct lidí. Dva z nich byli cizinci, kteří do vazby putovali přímo z terminálu mezinárodního Atatürkova letiště v Istanbulu.

Novoroční teroristický útok v istanbulském klubu Reina si vyžádal 39 obětí, většinu z nich tvoří turisté z blízkovýchodních zemí. Češi mezi mrtvými nejsou. K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

 

Zdroj: ČTK

 

psali jsme:

Novoroční teroristický útok v Istanbulu: Desítky mrtvých včetně cizinců po střelbě na diskotéce

K atentátu v Istanbulu se přihlásila organizace Islámský stát

Turecko se mění ve válečnou zónu. Teroristických útoků bude přibývat

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.