Turecko zrušilo vízovou povinnost pro 28 států EU

Turecko zrušilo vízovou povinnost pro 28 států EU
03 / 05 / 2016, 16:00

Tiskový orgán turecké vlády Resmi Gazete uveřejnil usnesení kabinetu ministrů o zrušení vízové povinnosti pro občany členských států EU.

Usnesení má vstoupit v platnost současně s poskytnutím tureckým občanům práva na bezvízový vstup do Schengenské zóny. Rozhodnutí bylo přijato na základě zákona O cizincích a mezinárodní ochraně.

Poskytnutí bezvízového vstupu pro turecké občany je součástí dohody, uzavřené v březnu mezi EU a Ankarou, podle které mají být všichni nelegální běženci, kteří přišli do Řecka přes turecké území, navráceni zpátky do Turecka výměnou za legální syrské běžence. Kromě toho má Turecko podle této dohody dostat tři miliardy eur.

Uvolnění vízového režimu pro Turky musí být údajně realizováno nejdéle do 30. června, a bude to prý pro Erdogana "důležitý signál, že Evropané dodržují uzavřené dohody". Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval, že pokud EU nezruší vízovou povinnost,  celá dohoda o přebírání uprchlíků se zhroutí. 

Eurokomise má 4. května představit třetí zprávu o pokroku v liberalizaci vízové povinnosti pro občany Turecka, a bude li schválena, může doporučit zrušení víz. Zdroj: cz.sputniknews.com

Tagy článku