Turecko zrušilo vízovou povinnost pro 28 států EU

Turecko zrušilo vízovou povinnost pro 28 států EU
03 / 05 / 2016, 16:00

Tiskový orgán turecké vlády Resmi Gazete uveřejnil usnesení kabinetu ministrů o zrušení vízové povinnosti pro občany členských států EU.

Usnesení má vstoupit v platnost současně s poskytnutím tureckým občanům práva na bezvízový vstup do Schengenské zóny. Rozhodnutí bylo přijato na základě zákona O cizincích a mezinárodní ochraně.

Poskytnutí bezvízového vstupu pro turecké občany je součástí dohody, uzavřené v březnu mezi EU a Ankarou, podle které mají být všichni nelegální běženci, kteří přišli do Řecka přes turecké území, navráceni zpátky do Turecka výměnou za legální syrské běžence. Kromě toho má Turecko podle této dohody dostat tři miliardy eur.

Uvolnění vízového režimu pro Turky musí být údajně realizováno nejdéle do 30. června, a bude to prý pro Erdogana "důležitý signál, že Evropané dodržují uzavřené dohody". Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval, že pokud EU nezruší vízovou povinnost,  celá dohoda o přebírání uprchlíků se zhroutí. 

Eurokomise má 4. května představit třetí zprávu o pokroku v liberalizaci vízové povinnosti pro občany Turecka, a bude li schválena, může doporučit zrušení víz. Zdroj: cz.sputniknews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace