Popisek: Ilustrační foto
Turecký prezident Erdogan zneužívá zahraniční politiky na ochranu vlastních vnitropolitických zájmů a opovrhuje přitom dodržováním lidských práv ve své zemi.
Evropská unie se dostala do fatální závislosti na tureckém autokratovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, prohlásila německá politička, bývalá spolupředsedkyně strany Svaz 90/Zelení Claudia Rothová v interview pro list Die Welt na prahu summitu EU-Turecko, který má být zahájen dnes v Bruselu. Informaci zveřejnil server cz.sputniknews.com
„Poněvadž si Evropa přeje zdržet za každou cenu příval běženců z Turecka, nemůže vůbec žádat Ankaru o dodržování priority práva. Evropskou unii začali vydírat," tvrdí Rothová.
V pasáži o vnitřní politice Turecka upozorňuje německá politická činitelka na konflikt s Kurdy, který označuje za „krutou válku." V EU není ohledně toho slyšet žádná kritika," poznamenává Rothová.
„Ještě se obávám, že kurdský konflikt přejde z Turecka do Německa," dodává.
V Německu hrozí další střety mezi Turky a Kurdy. Příčinou jsou nepokoje v Turecku
Podle političky, se staré konflikty mezi Turky a Kurdy znovu vzplanuly v takových městech jako Hannover, Berlín, Hamburk. „Proto nesmíme přimhuřovat oči nad tím, co se děje v Turecku," míní Rothová. Podle jejího názoru, mluvíme-li o boji s příčinami běženecké krize, je Turecko částí problému, a nikoli řešením. „Erdogan je napojen na eskalaci syrského konfliktu a svými krutými akcemi vůči Kurdům provokuje příval dalších běženců z kurdských oblastí," vysvětluje politička.
Turci a Kurdové v Německu - nárůst pouličního násilí, ve Frankfurtu tekla krev
V listopadu uzavřely EU a Turecko dohodu, v níž stanovily společné akce na urovnání migrační krize. V únoru média sdělila, že Erdogan požádal na listopadové schůzce v Antálii s hlavou Evropské rady Donaldem Tuskem a předsedou Eurokomise Jeanem-Claudem Junckerem na Bruselu 30 miliard eur na řešení problému s běženci. V opačném případě slíbil, že je pošle do Evropy. Turecko tedy dostane přes 80 miliard korun na "pomoc syrským uprchlíkům" a za to, že nebude pouštět imigranty dál do Evropy ho přijme EU jako svého plnohodnotného člena, jehož občané budou cestovat bez víz.
V našem rozhovoru s Dr. Salmanem Hasanem na naši otázku "Kdo stojí za jejich přílivem do Evropy podle vás? Proč západní Evropa otevřela dveře uprchlíkům?" odpověděl: "Odpověď hledejme už u prohlášení bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Ten kdysi řekl, že do padesáti let bude Evropa muslimská a to díky Turecku, které se stane plnohodnotným členem Evropské unie. Některé evropské země se však postavily proti tomuto členství Turecka v EU a víceméně dočasně ochránily Evropu před přílivem muslimů. Vzhledem k tomu, že tento pokus nevyšel, přišli mocní s další variantou; když není možné Turecko „dostat do EU“, pošleme tam desítky milionů muslimů.
Několik dní po těchto publikacích prohlásil Erdogan na schůzce s podnikateli v Ankaře, že "Turecko může otevřít hranice se zeměmi EU pro běžence a „popřát jim šťastnou cestu."
Turecko není "koncentrační tábor" vzkazuje turecký premiér Evropské unii