Turecku došla trpělivost a zaútočilo na islámský stát

Turecku došla trpělivost a zaútočilo na islámský stát
Autor fotografie: Wikipedia / Turecké letectvo|Popisek: F-16 Fighting Falcon
24 / 07 / 2015, 09:00

Turecká vojenská letadla zaútočila dnes na pozice radikálů islámského státu v Sýrii. Turecko urychleně buduje na syrských hranicích plot a jeho neprostupnost bude zajišťovat nejméně 20 000 vojáků.

Stíhačky F-16 zasáhly tři cíle v rámci letecké operace, která je odvetou za čtvrteční útok na turecké vojáky. Letadla odstartovala z turecké základny Diyarbakir a podle turecké vlády nenarušila syrský vzdušný prostor. Mezi zasaženými cíli jsou dvě velící stanoviště, uvedl úřad v prohlášení. (Zdroj: ceskenoviny.cz)

YouTube, DAILY SABAH

Ve čtvrtek začalo asi 10 ozbrojenců islámského státu střílet na tureckou pohraniční hlídku a při přeshraničních střetech přišel o život jeden voják a další dva utrpěli zranění. Islámisté se pokusili dostat na turecké území, ale Turci jim v tom zabránili. Na straně IS byli údajně také mrtví. K incidentu došlo u města Kilis, které je na hlavní cestě spojující severosyrské Aleppo s Tureckem. Kilis leží asi 130 kilometrů západně od města Suruç, kde v pondělí sebevražedný atentátník usmrtil nejméně 32 lidí. Turecko se doposud nezapojilo do mezinárodní koalice, která bojuje proti radikálům(Zdroj: rozhlas.cz) 

YouTube, euronews (in English) 

Turecko má se Sýrií 900 kilometrů dlouhou hranici a opakovaně čelí kritice, že přes ní pouští radikály do Sýrie i zpět. "Musíme posílit ostrahu hranic bez toho, aby ovlivnila humanitární pomoc směrem do Sýrie. Je ale třeba zabránit teroristům a cizím bojovníkům v přechodu hranic. Takzvaný Islámský stát je skutečně nebezpečný a naše kroky budou směřovat specificky proti němu," řekl turecký vicepremiér Bilent Arinč. 

Násilností podél  hranice mezi oběma státy v posledních dnech výrazně přibylo. Turecká armáda kvůli incidentům posílila ostrahu hranic a povolila americkým vojenským letadlům používat leteckou základnu Incirlik lnedaleko syrské hranice k náletům na pozice IS.

Turecké úřady současně v pátek ráno podnikly zátahy proti lidem podezřelým z napojení na islámský stát. Razie proběhla na více než sto místech v Istanbulu a zapojeno do ní bylo 5000 policistů. Mezi zadrženými jsou i příslušníci zakázané Kurdské strany pracujících (PKK). (Zdroj: novinky.cz)

Syrské vládní síly mezitím zahájily ofenzívu u Palmýry, které nedávno dobyli islámští radikálové. Bojová linie je nyní jen tři kilometry od Palmýry.

"Strategií syrských vládních jednotek je další postup směrem k Palmýře a osvobození všech okolních oblastí. Budeme taky chránit všechny vojáky a udržovat naši vojenskou sílu. Budeme chránit starověké město, které je velmi důležité a posvátné," prohlásil velící důstojník Qasem.

Turecké F-16 bombardují pozice IS (YouTube, TOP NEWS

Zdroj: ceskatelevize.cz, novinky.cz, rozhlas.cz, ČTK, businessinsider.com

 

Tagy článku