Turecký ministr zahraničí: Evropané, čekejte svaté války

Turecký ministr zahraničí: Evropané, čekejte svaté války
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: středověká helma
17 / 03 / 2017, 14:00

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu prohlásil po skončení nizozemských voleb, že Evropu čekají ,,svaté války".

Cavusoglu řekl bezprostředně po skončení ostře sledovaných nizozemských voleb, že nevítá vítězství Lidové strany pro svobodu a demokracii premiéra Marka Rutteho. Současně nedělá žádný rozdíl mezi sociálními demokraty a ,,fašistou" Geertem Wildersem.

,,Teď když skončily volby v Nizozemí..., pokud se podíváte na politické strany v Nizozemí, není vlastně žádný rozdíl mezi sociálními demokraty a fašistou Wildersem," řekl pro turecký list Hurriyet. ,,Všechy tyto strany mají stejnou mentalitu. Kam hodláte jít? Kam berete Evropu? Začali jste proces jejího hroucení. Vlečete Evropu do propasti, v níž již brzy začnou svaté války ," pokračoval ministr zahraničí.

nepřehlédněte: Wilders podle všeho volby prohrál

Turecký ministr zahraničí však pro deník Hurriyet přesně nespecifikoval, jaké války měl na mysli a kdo by byl jejich aktéry.

V této souvislosti si také ,,přisadil" turecký prezident Recep Erdogan. Kritizoval úterní rozhodnutí Soudního dvora EU, podle kterého mohou firmy zakázat svým zaměstnancům nošení muslimského šátku. Erdogan to označil za začátek křižácké výpravy proti islámu.

Cavusoglu i Erdogan pronášejí své výroky v ovzduší výrazně zhoršených vztahů mezi Nizozemím a Tureckem. Roztržku spustil zákaz protureckých agitačních shromáždění na podporu zvýšení pravomocí prezidenta Recepa Erdogana v plánovaném dubnovém referendu. Nizozemí nechalo eskortovat ministryni pro rodinu Fatmu Betül Sayan Kayaovo, načež Erdogan ,,vyhnal nizozemského velvyslance z Turecka a požadoval uvalení sankcí na Nizozemí členskými státy EU.

 

psali jsme:

Naštvaný Erdogan nazval Nizozemce fašisty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.