Turecký parlament se dobrovolně oslabil, podobně jako v nacistickém Německu

Turecký parlament se dobrovolně oslabil, podobně jako v nacistickém Německu
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Recep Erdogan
17 / 01 / 2017, 09:30

KOMENTÁŘ

Turecký prezident-diktátor si nechal zvýšit pravomoci od tureckého parlamentu, který si tím sám dobrovolně oslabil. Erdoganův cíl je jasný: odstavit pokud možno parlament od rozhodování a proměnit Turecko v režim osobní moci jednoho člověka - jeho samého. To se již brzy má stát za postupného odstraňování sekulárních institucí, až bude definitivně nastolen politickéý systém islámské republiky, po níž Erdogan tolik touží.

Turecký parlament se každopádně svým rozhodnutím výrazně oslabil a zachoval se stejně jako v roce 1933 německý parlament. Tehdy v březnu schválil Říšský sněm tzv. zmocňovací zákon, který umožnil Hitlerově kabinetu vydávat po dobu čtyř let zákony bez jejich schválení parlamentem, jak je běžné v parlamentních demokraciích.

Čtyři roky byly však jen formalitou, ve skutečnosti to mělo být samozřejmě napořád, ale tehdy si ještě Hitler svým způsobem ,,hrál" na demokrata a některé strany mu to bohužel uvěřily.

Turecký parlament o více než 80 let později zvýšil pravomoci člověkovi, který stále uměleprodlužuje výjimečný stav, pořádá hon na své domnělé odpůrce a stále pokračuje v masových čistkách, které se již dotkly desetitisíců lidí. Vše se sbíhá do jediného cíle: Erdoganovi již nic nestojí nic v cestě, aby se z Turecka stala islámská republika s absolutní mocí Erdogana bez jakékoliv politické opozice. 

 

Čtěte také: 

Erdoganův režim zatkl 1 700 lidí, kteří podle něho podporovali teroristické organizace na sociálních sítích

 

související: 

Turecko se mění ve válečnou zónu. Teroristických útoků bude přibývat

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.