Turecký premiér: Chceme další 3 miliardy eur. Chceme bezvízový styk a členství v EU

Turecký premiér: Chceme další 3 miliardy eur. Chceme bezvízový styk a členství v EU
07 / 03 / 2016, 19:00

Turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes Evropskou unii požádal o další tři miliardy eur (přes 80 miliard Kč) do roku 2018 ke stejné částce, domluvené už loni v listopadu.

Brusel -  Za intenzivnější tureckou pomoc s řešením evropské migrační krize žádá údajně také uvolnění vízové povinnosti do letošního června a otevření nových přístupových kapitol. Uvedli to dnes diplomaté. Zdroj: reuters.com

Erdoganovo vítězné tažení aneb Quo vadis Evropo?

Evropská unie - Erdoganova dojná kráva

Davutoglu také podle dostupných informací nabídl, že Turecko začne z řeckých ostrovů přebírat zpět migranty, kteří tam nelegálně dorazili. Podmínkou je rozhodnutí unie spustit rozsáhlý projekt přesídlení syrských občanů s právem na azyl EU přímo z Turecka.

Merkelová několikrát naznačila, že jedním z řešením by bylo uprchlíky legálně převážet do zemí EU, v rámci tzv. kontingentů. EU prý bude muset vytvořit kontingenty pro přijímání uprchlíků, kteří se zdržují v Turecku, pokud chce účinně bojovat proti převaděčům v Egejském moři. "Je třeba přeměnit nelegální imigraci na legální," uvedla Merkelová koncem ledna.

Turecký návrh, jehož text má ČTK k dispozici, předpokládá, že Turci převezmou zpět všechny migranty, kteří se z jeho území od určitého data dostanou na řecké ostrovy. Opatření má být dočasné, odůvodněné je humanitárními ohledy a EU by je financovala.

EU by ovšem měla z dotyčných ostrovů nejprve odvézt všechny migranty, kteří se na nich nyní nacházejí. Repatriací se tak má začít využívat až vůči lidem, kteří se na ostrovy dostanou od dohodnutého data.

Turci také předpokládají, že by na ostrovy Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos umístili potřebný počet svých styčných důstojníků, aby celá operace mohla hladce fungovat. Vztahy mezi Aténami a Ankarou jsou přitom dlouhodobě napjaté.

Turci se ve svém návrhu skutečně zmiňují o rychlejším uvolnění víz a také o přípravě na rozhodnutí o otevření nových přístupových kapitol.

Agentura Reuters s odkazem na nový návrh závěrů summitu uvedla, že EU by skutečně za každého syrského občana vráceného z řeckých ostrovů převzala jednoho syrského uprchlíka s nárokem na azyl přímo z Turecka. Návrh, o kterém se ovšem stále jedná, počítá také s oněmi třemi miliardami navíc a s uvolněním víz do června tak, jak Davutoglu požádal. Evropská finanční podpora má v Turecku sloužit ke zlepšení situace více než 2,5 milionu uprchlíků ze Sýrie, kteří jsou na tureckém území.

Podle dosavadních záměrů by se měl až v říjnu zhodnotit dosavadní pokrok v jednání mezi EU a Tureckem o uvolnění vízové povinnosti.

"Premiér Davutoglu přišel s novými tureckými návrhy. Je evidentní, že si ještě vyžádají obsáhlou diskusi," poznamenal na twitteru český premiér Bohuslav Sobotka.

Oficiálně všechny nové turecké nabídky, které zazněly při dnešním Davutogluově společném jednání s premiéry a prezidenty evropské osmadvacítky, nikdo zatím novinářům nepřiblížil.

Davutogluova nabídka změnila formát jednání dnešního mimořádného summitu EU. Po společném obědě, kde turecký premiér své partnery s novými návrhy seznámil, nyní o věci diskutují unijní lídři už bez něj. Svůj pohled by mu následně měli oznámit na společné večeři. Summit se tak podle všeho protáhne.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace