Turecký premiér Davutoglu končí. Nastoupí na jeho místo Erdoganův zeť?

Turecký premiér Davutoglu končí. Nastoupí na jeho místo Erdoganův zeť?
Popisek: Turecký premiér Ahmet Davutoglu končí ve své funkci
05 / 05 / 2016, 14:00

Turecký premiér Ahmet Davutoglu končí ve své funkci, zřejmě po neshodách s prezidentem Erdoganem. Favoritem je zeť současného prezidenta.

Ankara ČTK - Jak dnes oznámily turecké sdělovací prostředky, politik už nebude kandidovat na předsedu vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) při volbě, která se bude konat na mimořádném sjezdu strany 22. května. Potom už 57letý politik podle tamějších pravidel automaticky přijde o funkci šéfa vlády.

Vývoj na turecké politické scéně představuje velké překvapení zejména v Evropské unii, pro kterou byl Davutoglu v posledních měsících hlavním vyjednávacím partnerem v rámci řešení migrační krize. Podle tureckých médií stojí za Davutogluovým pádem jeho neshody s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, kterému jsou vyčítány autoritářské sklony.

Mezi favority na místo premiéra zmiňuje německý server deutsche-wirtschafts-nachrichten.de tureckého ministra dopravy Binali Yildirima, nebo ministra energetiky Berata Albayraka, který je zetěm prezidenta Erdogana. Favoritem je právě Albayrak. Erdoganova kádrová politika se vyznačuje nedůvěrou ke všemu a každému, členové rodiny jsou ale prozatím výjimkou, zdůrazňuje autor článku.

Albayrakova kandidatura není výhodná jen kvůli jeho příbuzenskému vztahu s prezidentem. Jako ministr energetiky pomáhal prezidentův zet soustřeďovat v rukou Erdogana a jeho rodiny celé odvětví, které je mimořádně důležité pro nejvyššího představitele Turecka s přihlédnutím k pochybné roli Erdoganova syna Bilana v ropných transakcích s Islámským státem, připomíná německý list.

V listopadu oznámil syrský ministr informací Omran al-Zoubi, že ropa Islámského státu je dodávána dopravní společnosti patřící Bilalu Erdoganovi. Podle jeho slov rovněž kupoval syn tureckého prezidenta u džihádistů suroviny a historické památky. Podle jiných obvinění přepravoval Bilal do asijských zemí ukradenou ropu z iráckých oblastí obsazených džihádisty, a v místních médiích ho za to obdařili titulem „ropný ministr Islámského státu". Zdroj: cz.sputniknews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace