Turecký premiér odmítl kritiku EU ohledně svobody tisku: Evropa nám v tomto ohledu nebude udělovat lekce

Turecký premiér odmítl kritiku EU ohledně svobody tisku: Evropa nám v tomto ohledu nebude udělovat lekce
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Binali Yildirim
01 / 11 / 2016, 20:00

Turecký premiér Binali Yildirim rázně reagoval na kritiku EU, která si vzala na paškál svobodu tisku v Turecku, a jež je podle EU systematicky ,,zadušována".

Turecko se v rámci masivních čistek zaměřuje také na tisk a média vůbec. V poslední vlně čistek zakázalo 15 nepohodlných novin a časopisů. Tato média se snaží turecký režim převzít pod svou kontrolu, aby mluvila pokud možno jeho hlasem.

Kritika EU pak přišla bezprostředně poté, co byli zadrženi hlavní editor, sloupkaři a karikaturista listu Cumhuriyet.

Yildirim však na kritiku EU opáčil, že ,,Turecko nebude přijímat žádné lekce od EU". Podle něho prý bude Turecko chránit svobodu tisku až do úplného konce. Turecký premiér pak vzkázal EU, že se nenechá zastrašit hrozbami z její strany a současně prohlásil, že EU se snaží zneužít problému svobody tisku v Turecku k tomu, aby omezila jeho manévrovací prostor v boji proti,, teroru".

Yildirim a další vysocí státní představitelé Turecka naopak argumentují tím, že převzetí médií pod státní kontrolu a zadržení některých novinářů je nutným krokem, protože existuje podezření, že podporují ,,teroristickou" organizaci Fethullaha Gülena, který je podle Turecka hlavním strůjcem neúspěšného puče z 15. července.

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku