Turecký premiér zuří a obviňuje Rusko z propagandy

Turecký premiér zuří a obviňuje Rusko z propagandy
Autor fotografie: YouTube/screenshot/REUTERS|Popisek: Turecký premiér Ahmet Davutoglu
04 / 12 / 2015, 02:45

"Je to propaganda sovětského stylu, žádné kšefty s islámským státem nemáme", tvrdí premiér.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu včera označil ruské tvrzení, že mají důkazy o obchodu mezi Tureckem a islámským státem, za „propagandu sovětského stylu“ a oznámil, že Turecko dělá všechno pro to, aby ochránilo svoje hranice se Sýrií. Zdroj: Reuters.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner ve středu odmítl, že by byla turecká vláda ve spojení s ozbrojenci, jež pašují ropu, jelikož k tomu nejsou žádné důkazy. Zároveň však prezident Obama vyjádřil svou frustraci nad tím, že má Turecko velké mezery v ochraně své 900 km dlouhé hranice se syrským územím pod kontrolou IS.

Turecko zahájilo výstavbu téměř 900 kilometrové bezpečnostní betonové zdi podél celé syrské hranice. Vláda oznámila tento záměr už v červenci po sebevražedném útoku, který si vyžádal 32 obětí a doufá, že se jí podaří zastavit příliv džihádistických bojovníků ze Sýrie.

Davutoglu uvedl, že Turecko dělá všechno pro to, aby dokázalo bránit svoje hranice. Podle jeho slov Turecko v současnosti spolupracuje „s koaličními partnery na odstranění bojovníků IS ze syrské strany“.

„Zřejmě pouze Alláh ví, proč to udělali (sestřelení rukého SU-24)....Alláh se zřejmě rozhodl potrestat turecké vedení tím, že ho připravil o rozum", řekl ruský prezident Putin. Zdroj: cz.sputniknews.com

Pozorovatel tureckých novin radikálního islámského hnutí Akyt Abdurrahman Dilipak, známý svými kontakty s prezidentem země Erdoganem, uveřejnil 2. prosince  průzkum na téma "Kdo kupuje ropu od IS?“ na svém účtu v Twitteru.

Výsledky průzkumu byly nečekané. Během hodiny se zúčastnilo průzkumu kolem 18 tisíc uživatelů, z nichž 78 % zvolilo variantu „Erdoganovo Turecko". 12 % účastníků průzkumu odpovědělo „Putinovo Rusko" a 10 % jako hlavního odběratele ropy IS uvedlo „Asadovu Sýrii". Poté, co vyšlo najevo, že výsledky průzkumu nemluví ve prospěch pro Erdogana, Abdurrahman Dilipak odstranil průzkum ze sociální sítě.

Mezitím velvyslanectví Ruska v Ankaře uveřejnilo výsledky průzkumu ve svém oficiálním účtu v Twitteru s komentářem „Zajímavý průzkum! Výsledky shromážděny za 1 hodinu…"


Zdroj: cz.sputniknews.com

 

 

Tagy článku