Turecký prezident Erdogan pohrozil Athénám raketovým útokem

Turecký prezident Erdogan pohrozil Athénám raketovým útokem
Autor fotografie: flickr (CC BY-ND 2.0)|Popisek: Recep Erdogan
12 / 12 / 2022, 10:30

Turecký prezident Recep Erdogan nepřímo pohrozil Řecku, že na ně vyšle své rakety. Řecko-turecké vztahy procházejí už delší čas hlubokou krizí.

,,Můžeme náhle jedné noci přijít," zastřeně v listopadu prohlásil turecký prezident Recep Erdogan  ve výhrůžce Řecku. V atmosféře horšících se vztahů na trase Athény-Ankara nyní pohrozil Athénám raketovým útokem a ,,jeho" střely prý mohou dolétnout až do hlavního města během několika sekund. ,,Samozřejmě naše rakety Řecko znervózňují, Řekové tvrdí, že střely jsou schopné zasáhnout Athény, což opravdu mohou," prohlásil turecký prezident ve svém nedělním projevu.

Turecko vyzkoušelo v říjnu tohoto roku balistickou raketu krátkého doletu ,,Tajfun", která má přidělávat Řecku vrásky na čele. Střela dokázala podle dostupných informací zdolat vzdálenost 561 km a pak spadla do moře při pobřeží přístavního města Sinop.

Řecko-turecké vztahy procházejí již delší dobu krizí, spor graduje zejména v oblasti východního Středomoří ohledně územních sporů a související  těžby nerostných surovin, zejména ropy a zemního plynu, které Turecko nutně potřebuje.

Erdogan požaduje, aby se řecké jednotky stáhly ze všech obydlených i neobydlených ostrovů v Egejském moři, Turecko se ostře postavilo proti tomu, aby tam Řecko přemisťovalo svou vojenskou techniku. Erdogan rovněž prohlásil, že pokud se Řecko pokusí koupit zbraně od USA, země jako Turecko nebude rozhodně jen pasivním pozorovatelem, aniž by však dodal, co by přesně udělal.

Turecko čekají v červnu prezidentské a parlamentní volby 2023 a podle analytiků a politologů potřebuje Erdogan ukázat sílu navenek, a proto Řecku vyhrožuje.

Zdroj: tpv.info

Tagy článku