Belgické úřady věděly včas nejméně o jednom z teroristů, kteří v úterý spáchal teroristický útok v Bruselu. Neudělaly opět vůbec nic. Stejně jako několikrát v minulosti.
Turecko loni v červnu zadrželo jednoho z bruselských atentátníků Ibrahima El Bakraouiho a posléze ho vyhostilo do Belgie. Řekl to včera turecký prezident Recep Erdogan. Belgické úřady ale podle něj radikála pustily na svobodu, a to navzdory varování, které o něm z Turecka dostaly.
Není to poprvé, kdy jsou belgické úřady obviňovány z podobných "pochybení". Koncem koňského roku jsme zveřejnili článek "Opakované selhání belgických úřadů. O zfanatizovaném studentovi věděly nejméně od dubna", ve kterém je popsána stejná situace, předcházející pařížským útokům 13. listopadu.
Podle tureckého prezidenta byl Ibrahim El Bakraoui zatčen loni v červnu v jihotureckém Gaziantepu u syrské hranice. Následně ho úřady vyhostily a Belgii prý 14. července varovaly, že jde o „zahraničního teroristického bojovníka“. Navzdory tomu byl prý ale loni v červenci propuštěn na svobodu.
Už po loňských listopadových teroristických útocích v Paříži Ankara uvedla, že Turecko francouzské úřady před jedním z atentátníků dvakrát varovalo. Paříž na to prý ale nijak nereagovala.
Útočník, který v pátek 21. srpna v rychlovlaku z Amsterodamu do Paříže zranil dva lidi, byl také v hledáčku nejen francouzské tajné služby, ale i jejich kolegů z Belgie a Španělska.
Psali jsme také:
Selhala dánská tajná služba, vláda a bezpečnostní složky?
Teroristické úroky v Kodani - opět selhala bezpečnostní opatření? Po kolikáté už?
Tajné služby i policie selhaly. Al-Káida vyhrožuje dalšími teroristickými útoky
Turecko přiznalo, že eviduje 40 tisíc potencionálně nebezpečných osob a teroristů.