Turecký prezident obvinil Belgii: O teroristovi jste věděli,ale pustili jste ho na svobodu

Turecký prezident obvinil Belgii: O teroristovi jste věděli,ale pustili jste ho na svobodu
24 / 03 / 2016, 08:00

Belgické úřady věděly včas nejméně o jednom z teroristů, kteří v úterý spáchal teroristický útok v Bruselu. Neudělaly opět vůbec nic. Stejně jako několikrát v minulosti.

Turecko loni v červnu zadrželo jednoho z bruselských atentátníků Ibrahima El Bakraouiho a posléze ho vyhostilo do Belgie. Řekl to včera turecký prezident Recep Erdogan. Belgické úřady ale podle něj radikála pustily na svobodu, a to navzdory varování, které o něm z Turecka dostaly.

Není to poprvé, kdy jsou belgické úřady obviňovány z podobných "pochybení". Koncem koňského roku jsme zveřejnili článek "Opakované selhání belgických úřadů. O zfanatizovaném studentovi věděly nejméně od dubna", ve kterém je popsána stejná situace, předcházející pařížským útokům 13. listopadu. 

Podle tureckého prezidenta byl Ibrahim El Bakraoui zatčen loni v červnu v jihotureckém Gaziantepu u syrské hranice. Následně ho úřady vyhostily a Belgii prý 14. července varovaly, že jde o „zahraničního teroristického bojovníka“. Navzdory tomu byl prý ale loni v červenci propuštěn na svobodu. 

Už po loňských listopadových teroristických útocích v Paříži Ankara uvedla, že Turecko francouzské úřady před jedním z atentátníků dvakrát varovalo. Paříž na to prý ale nijak nereagovala. 

Útočník, který v pátek 21. srpna v rychlovlaku z Amsterodamu do Paříže zranil dva lidi, byl také v hledáčku nejen francouzské tajné služby, ale i jejich kolegů z Belgie a Španělska.

Psali jsme také:

Selhala dánská tajná služba, vláda a bezpečnostní složky?

Teroristické úroky v Kodani - opět selhala bezpečnostní opatření? Po kolikáté už?

Tajné služby i policie selhaly. Al-Káida vyhrožuje dalšími teroristickými útoky

Turecko přiznalo, že eviduje 40 tisíc potencionálně nebezpečných osob a teroristů.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace