Turecký prezident požaduje zrušení soukromých ochranek

Turecký prezident požaduje zrušení soukromých ochranek
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
03 / 04 / 2015, 12:30

Prezident Erdogan vyzval vládu, aby nahradila soukromé ochranky, které hlídají státní instituce, tureckými bezpečnostními složkami.

Erdogan uvedl, že všudypřítomné používání soukromých bezpečnostních firem za účelem ochrany veřejných budov by měla být postaveno mimo zákon. "Navrhnu, aby vláda úplně odstranila soukromé bezpečnostní agentury z ostrahy institucí veřejné správy".

Jeho slova jsou reakcí na úterní přepadení soudní budovy v Istanbulu teroristy z revolučních lidově osvobozeneckých hnutí. Ozbrojenci drželi jako rukojmí několik hodin státního zástupce v Justičním paláci.  Dostali se do budovy v převlečení za právníky a soukromá ochranka jim ve vstupu nezabránila.  "Turecko má vlastní policejní oddělení. Měly by se zřídit týmy policejní ochrany pro soudní budovy. Soukromé bezpečnostní složky by měly být zrušeny," řekl Erdogan a dodává: "A nejen soudní budovy, ale i stadiony a nemocnice by měli hlídat policisté"

Podle oficiálních statistik je v Turecku přibližně 270 tisíc soukromých bezpečnostních strážců, kteří jsou zaměstnáni ve veřejném i soukromém sektoru.

Připomínky Erdogana přišly uprostřed vzrůstajícího obvinění jeho politických oponentů, že se z Turecka stává policejní stát poté, co parlament letos v březnu schválil zákon o značném posílení policejních pravomocí.

Zdroj: dailystar.com.lb

 

Tagy článku