Turecký prezident zostřuje rétoriku: Západ podporuje terorismus

Turecký prezident zostřuje rétoriku: Západ podporuje terorismus
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Recep Erdogan
02 / 08 / 2016, 17:00

Vztahy Turecka a Západu po nezdařeném puči se začínají prudce zhoršovat.

V místní televizi TRT se dnes turecký prezident Recep Erdogan rozhovořil o pozadí nepovedeného vojenského puče. V televizi mimo jiné prohlásil, že ,,scénář puče byl napsán mimo Turecko" nebo že je to vlastně Západ, který podporuje terorismus. 

Prezident Erdogan po neúspěšném puči přitvrzuje ve svých výrocích vůči Západu. V turecké televizi také řekl, že puč v jeho zemi byl zorganizován a režírován cizími mocnostmi, čímž nepřímo ukázal na USA a další mocnosti. Vůči USA byl tradičně kritický, protože stále odmítají vydat klerika Fethullaha Gülena, kterého Erdogan označil jako hlavu spiknutí:

,,Musím říci, že toto (neúspěšný puč) bylo provedeno cizími mocnostmi. Nemohlo se to stát jen doma bez cizí pomoci. Scénář (puče) byl napsán mimo Turecko."

A pokračoval v osočování Západu, že podporuje terorismus a puč v Turecku, jehož rozdrcení však Západ ,,v tichosti" podpořil:

,,Západ podporuje terorismus a stojí bok po boku pučistů. Ty, které jsme považovali za přátele, se paktují s pučisty a teroristy."

Je otázkou, do jaké míry mohou nejnovější Erdoganovy ostré výroky skutečně poškodit vztahy se Západem a USA. Západ potřebuje Turecko a vojenskou základnu Incirlik k bombardování strategických cílů Islámského státu v Sýrii a současně turecké vojenské kapacity v rámci dalšího fungování NATO. Na druhé straně  kroky, které uskutečňuje Erdoganův režim po nezdařeném puči, mohou Turecku definitivně zavřít dveře do EU. A to i v souvislosti s hrozbami, že Turecko vypoví dohodu o migrantech, pokud Brusel do října tohoto roku nezruší vízovou povinnost pro turecké občany cestující do zemí EU.

 

Zdroj: independent.co.uk

Tagy článku