Turecký tank odolal zásahu ruskou raketou Kornet

Turecký tank odolal zásahu ruskou raketou Kornet
Popisek: Screenshot zveřejněného videa - bojovník odpalující PTŘS Kornet (agentura Amag)
26 / 04 / 2016, 12:30

Turecký tank SABRA (v Turecku znám jako M60T) - verze tanku, modernizovaného společností Israelian Military Industry (IMI) - zřejmě bez větších úhon přežil zásah nejmodernější ruskou přenosnou protitankovou řízenou střelou Kornet.

Útok byl zveřejněn na videu vydaném militantní skupinou Islámského státu dne 19. dubna 2016. Video ukazuje muže, střílejícího z 9K129 Kornet směrem na tank SABRA (M60T), stojící v obranném postavení na kopci. Raketa cíl zasáhla, nebylo však vidět, že by tank explodoval nebo začal hořet.


Islámský stát ve svém prohlášení uvedl, že cílem byl turecký tank, operující poblíž města Ba'ashiqah, přibližně 30 km severovýchodně od Mosulu v severním Iráku. Turecká vojenská přítomnost v Iráku byla odhalena v prosinci 2015 a Bagdád ihned požadoval, aby se všechny turecké jednotky z iráckého území stáhly. Ankara však požadavek ignorovala s odůvodněním, že základna Ba'ashiqah byla zřízena za účelem výcviku milicí, operujících proti Islámskému státu v okolí Mosulu.

Dne 19. dubna 2016 turecká tisková agentura Anadolu citovala vojenský zdroj, který uvedl, že Islámský stát provedl útok na turecký tank SABRA (M60T) v okolí základny Ba'ashiqah. Zdroj rovněž uvedl, že tank byl lehce poškozen a nebyly žádné oběti na životech nebo zranění. Turecké síly opětovaly palbu a zabily nejméně 32 islámských bojovníků, uvedl zdroj.

Pozn. překl.: jedná se o izraelský tank SABRA, kvůli mezinárodním vztahům Turecka a státu Izrael však není možné označení SABRA v Turecku používat; hovoříme  však o tomto tanku. Více informací zde.

Na sociálních sítích se později objevila fotografie, ukazující tank, který byl při útoku zasažen. Jedná se o fotografii tanku M60T v obranném postavení a je z ní zřejmé, že dodatečné pancéřování na pravé přední straně věže je zničeno, nicméně základní pancéřování je nepoškozeno a střela tedy do tanku nepronikla.

Fotografie, zveřejněná tureckými ozbrojenými silami, vyvrací tvrzení Islámského státu, že zničil turecký tank. Fotografie ukazuje poškozený, nikoli však zničený tank.

SABRA (M60T) je tank na bázi šasi M60A3, který je vyzbrojen 120 mm kanónem s hladkým vývrtem (kanón je schopen odpalovat nové zdokonalené typy izraelské podkaliberní munice s šípově stabilizovanými průbojnými střelami, munici APAM (anti-personal anti-material) se střelou s obsahem tříštivé submunice určené zejména k likvidaci živé síly a také laserem naváděné řízené střely domácí výroby "LAHAT" s tandemovou kumulativní hlavicí - pozn. překl.), vybaven novým systémem řízení palby, výkonnějším motorem a převodovkou a hybridním pancéřováním (pasivním i aktivním) v přední části. IMI dodalo do Turecka v létech 2007 až 2010 celkem 170 těchto tanků.

V ruských systémech 9K129 Kornet lze použít buď protitankové střely 9M133 nebo tříštivé střely 9M133F. Video však neukazuje dlouhotrvající ohnivou kouli a bílý kouř, typický pro termobarickou střelu 9M133F. Výrobce systému Kornet, ruská společnost KBP, uvádí, že střela 9M133 je schopna prorazit i reaktivní pancíř (ERA) a proniknout ocelovým pancířem o tloušťce 1200 mm.

Zpráva o schopnosti M60T ubránit se útoku Kornetu se objevila poté, co bylo zveřejněno, že ruský tank T-90 bez úhony přečkal útok protitankovou řízenou střelou v Sýrii. Syrská povstalecká skupina zveřejnila 26. února 2016 video, z něhož je zřejmé, že tank T-90 byl zasažen PTŘS během bojů v provincii Aleppo. Systém obrany tanku před PTŘS nebyl aktivován a střela zasáhla levou přední stranu věže. I když tank nezačal hořet, na videu je vidět jednoho člena posádky, jak leze ven poklopem pro střelce. Fotografie, která se následně objevila na sociálních sítích, ukazuje tank T-90, jehož systém Štora visí na levé straně věže a jedná se tak pravděpodobně o tank, zasažený PTŘS. Z dostupných videí je pravděpodobné, že syrští rebelové používají střely BGM-71E-3B.

Systémy Kornet jsou používány řadou iráckých vládních jednotek a milicí. Je pravděpodobné, že střela, použitá 19. dubna proti tanku SABRA (M60T), byla íránské výroby a ukořistěná Islámským státem.

Pro zajímavost uvádíme, že podle dostupných informací z konzultační společnosti MASADA Security Solutions je izraelská strana připravena odkoupit od  české armády přebytečné tanky T-72M4CZ. 

Autoři (Jane's Defence Weekly): Jeremy Binnie, Nicholas de Larrianaga, Neil Gibson, Londýn 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace