Tusk: Klíč k budoucnosti Británie mají v rukou v Dublinu

Tusk: Klíč k budoucnosti Británie mají v rukou v Dublinu
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Donald Tusk
02 / 12 / 2017, 08:00

Evropská unie odmítne britskou žádost o zahájení druhé fáze brexitových jednání, pokud nebude Irsko spokojeno s návrhem Spojeného království na budoucí podobu režimu na společné hranici obou zemí. Předseda Evropské rady Donald Tusk to řekl dnes na tiskové konferenci po jednání s irským premiérem Leem Varadkarem. Klíč k budoucnosti Británie mají v rukou v Dublinu, řekl Tusk.

"Dovolte, abych to řekl naprosto jasně: Pokud bude nabídka Spojeného království pro Irsko nepřijatelná, bude nepřijatelná i pro EU. Chápu, že pro některé britské politiky to může být těžko pochopitelné," řekl Tusk. "Toto je důvod, proč klíč k budoucnosti Spojeného království - určitým způsobem - mají v rukou v Dublinu, aspoň po dobu jednání o brexitu," dodal předseda Evropské rady.

Hranice mezi Irskem a Severním Irskem a její podoba po plánovaném odchodu Británie z Evropské unie v březnu 2019 je jedním z hlavních sporných bodů v jednání Londýna s evropskou sedmadvacítkou. Dalšími dvěma jsou finanční vyrovnání a práva občanů EU v Británii a Britů v EU po brexitu.

Tusk před týdnem Británii vyzval, aby do 4. prosince dosáhla pokroku v jednáních o sporných bodech. Pokud takový posun v tomto termínu nepřijde, nebude podle něj moci unijní summit v polovině prosince rozhodnout o začátku diskuse s Londýnem o budoucích obchodních a dalších vztazích.

Irsko chce zabránit vytvoření takzvané tvrdé hranice, což by znamenalo zavedení celní i pasové kontroly. Ministr zahraničí Simon Coveney ve čtvrtek řekl, že Irsko zřejmě nebude muset v rámci jednání o brexitu použít kvůli hraničnímu problému veto. "Myslím že se to dá stihnout, ale je k tomu třeba postupovat rychleji a s větší pružností než dosud. Nejsme ještě tam, kde bychom potřebovali být, ale myslím, že by se to mohlo v příštích dnech podařit," řekl dnes k možnosti dosažení dohody o hranici před summitem.

"Následujících několik dní bude klíčových," zdůraznil dnes na tiskové konferenci s Tuskem také premiér Leo Varadkar. 

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku