Týdeník Respekt: Česká vláda zaplatila za Češky unesené v Pákistánu výkupné šest milionů dolarů

Týdeník Respekt: Česká vláda zaplatila za Češky unesené v Pákistánu výkupné šest milionů dolarů
Autor fotografie: Diyadinnet.com/screenshot|Popisek: Mladé ženy byly uneseny před dvěma lety 13. března 2013 ozbrojenou skupinou Al-Kaidy v Pákistánu. Antonie Chrástecká and Hana Humpálová – obě 27 leté - cestovaly v Pákistánu jako turistky.
07 / 02 / 2016, 16:30

Podivná rozhodnutí české vlády a bezpečnostní rady státu. Jedna z unesených se chtěla údajně vrátit zpět ke svým únoscům. Státu vznikla škoda 145 milionů korun. Kdo ji uhradí?

Mladé ženy byly uneseny před dvěma lety 13. března 2013 ozbrojenou skupinou Al-Kaidy v Pákistánu. Antonie Chrástecká and Hana Humpálová – obě 27 leté - cestovaly v Pákistánu jako turistky. 

Češky se zpátky domů dostaly loni v březnu po dvou letech v zajetí. Rozhodnutí, že stát za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou zaplatí, padlo ještě za vlády Jiřího Rusnoka. Mezi tehdejšími ministry sice panovaly obavy, zda zaplacení výkupného nepovede k nebezpečnému precedentu, nakonec podle Respektu převážila starost o život mladých žen.

České zpravodajské služby padly do léčky libanonské tajné služby. Máme z ostudy kabát.

Předsednictvo Bezpečnostní rady státu tehdy určilo konečný vyjednávací strop na deset milionů dolarů za obě Češky. Vyjednávání s únosci poté převzal současný kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). "Únosci žádali nejprve dvacet milionů dolarů, částku pak snižovali. Ve finále přijalo předsednictvo Bezpečnostní rady státu rozhodnutí, že konečná suma bude šest milionů dolarů za obě ženy," napsal týdeník.

Peníze byly podle Respektu uvolněny z rezervy ministerstva financí a dostala je civilní rozvědka. Odtud pak putovaly dál až do rukou únosců. Klíčovou roli v obchodu sehrála turecká humanitární organizace IHH, která má vazby na různé militantní skupiny v regionu.

Obě ženy se s návratem do svobodné reality vyrovnaly odlišně. Zatímco Chrástecká podle médií pracuje v jedné z neziskových organizací v Kladně, Humpálová údajně převzala islámskou víru svých věznitelů. Podle tajných služeb se loni na podzim zřejmě pokusila ke svým únoscům vrátit, byla však zastavena na turecké hranici a poslána zpět do Česka, tvrdí Respekt. Zpravodajci považovali její cestu za bezpečnostní riziko, neboť by se podle nich mohla v regionu radikalizovat.

Tagy článku