Tým SAS zlikvidoval druhého muže Islámského státu

Tým SAS zlikvidoval druhého muže Islámského státu
Autor fotografie: SAS|Popisek: Logo britských SAS
01 / 09 / 2015, 12:00

Tým britských SAS zařídil likvidaci bývalého důstojníka Sadámova režimu a nyní druhého muže Islámského státu, Fadhila Ahmad al-Hayali.

Tým osmi vojáků britských speciálních sil sledoval fanatického džihádistu několik dní, než si vyžádali letecký zásah, během kterého byl Fadhil Ahmad al-Hayali zabit. Ten byl jedním z nejvýše postavených představitelů Islámského státu a sloužil i v jednotkách Saddáma Husajna.

Prakticky byl al-Hayali mužem číslo 2 za samozvaným chalífou Abu Bakr al-Baghdadim a byl odpovědný za logistiku přesunů techniky a vojáků mezi Irákem a Sýrií.

O pohybu Hayaliho obdržel SAS zprávu od rozvědky a konvoj ve kterém cestoval, tým speciálních jednotek vystopoval poblíž Mosulu. Původně byla snaha o likvidaci konvoje a zajetí Hayaliho, ale to se ukázalo jako neproveditelné.

Z toho důvodu tým vyslal žádost o likvidaci cíle pomocí leteckého útoku, který provedl americký stíhač, který poblíž Mosulu patroloval.

Zdroj: Knights Templar International

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.