Poblíž americké vojenské lodi vybuchlo 5 tun výbušnin

Poblíž americké vojenské lodi vybuchlo 5 tun výbušnin
Autor fotografie: Austal|Popisek: Výbuch u lodi USS Jackson
20 / 07 / 2016, 14:15

Americký vojenský trimaran USS Jackson se pohyboval u pobřeží Floridy, když poblíž lodi detonovalo pod hladinou téměř 5 tun výbušnin.

V červnu zahájilo americké námořnictvo šokové testy lodi LCS (Littoral Combat Ship) třídy Independence, USS Jackson (LCS 6) u pobřeží Floridy. Cílem těchto testů je validace operační schopnosti nových lodí po blízkém podvodním výbuchu.

Celkem se jednalo o 3 testy, kdy pokaždé vybuchla nálož o hmotnosti 10 000 liber, tedy něco přes 4 500 kilogramů.

Ten poslední proběhnul 16. července a z oblastí poblíž výbuchu byly hlášeny známky zvýšené seismické činnosti v době testů. USS Jackson si vedl vyjímečně dobře a škody na lodi byly minimální, loď se do přístavu vrátila vlastními silami.

USS Jackson je vysokorychlostní korveta, určená pro provoz v pobřežní zóně, kde je schopná plnit různé mise jako lov ponorek a boj proti malým člunům. Loď je trimaran s širší letovou palubou, než mají mnohem větší torpédoborce (šířka lodi je 31,6 metru). Loď nese dva vrtulníky MH-60R/S Seahawk a drony MQ-8.

Trimaran rovněž vykazuje nízký hydrodynamický odpor, což umožňuje efektivní provoz pomocí dvou dieselových vodních trysek až do rychlosti 18 uzlů (33 km/h), a vysokorychlostní provoz pomocí vodních trysek poháněných dvěma plynovými turbínami dlohodobou rychlostí 44 uzlů (81 km/h) a na krátkou dobu i rychleji.

Výzbroj tvoří:

rakety AGM-114L/N Hellfire 
1× dělo BAE Systems Mk 110 57 mm
4× kulomet .50-cal 
1× Raytheon SeaRAM CIWS - obranný systém proti anti-lodním střelám 

Zdroj: Navy Recognition

 

Tagy článku