Bývalý ministr přirovnal protiimigrační Dánskou lidovou stranu ke Ku-klux-klanu. Ten muž je blázen, reaguje strana

Bývalý ministr přirovnal protiimigrační Dánskou lidovou stranu ke Ku-klux-klanu. Ten muž je blázen, reaguje strana
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: Ku-klux-klan
30 / 05 / 2017, 07:30

Bývalý ministr za Dánskou konzervativní stranu Henning Dyremose prohlásil v rádiu, že vidí paralely mezi Dánskou lidovou stranou a Ku-klux-klanem.

Bývalý ministr za dánskou konzervativní stranu Henning Dyremose přirovnal Dánskou lidovou stranu k americké rasistické organizaci Ku-klux-klanu. Dyremose je dlouhodobým kritikem protiimigrační Dánské lidové strany. Nyní ji přirovnal k nechvalně známé rasistické organizaci Ku-klux-klanu.

Mluvčí Dánské lidové strany Martin Henriksen takové přirovnání rezolutně odmítla a naopak vyzval konzervativní stranu, aby zvážila Dyremosovo další politické angažmá v této straně. ,,Myslím si, že je absurdní, že bývalý ministr a vysoce postavený politik konzervativců srovnává naši stranu s Ku-klux-klanem, která lynčovala lidi všemi možnými způsoby a jednala hluboce nečestně proti lidem odlišné barvy pleti. Ten muž musí být blázen," dodal Henriksen.

Podle něho mnoho lidí volilo tuto stranu, protože jsou velmi znepokojeni problémem imigrace, a ne proto, že ,,chtějí lynčovat lidi". Chce po Dyremosovi, aby vydal prohlášení, v němž se Dánské lidové straně veřejně omlouvá. Henriksen považuje slova bývalého ministra za ,,naprosto nepřijatelná".

Dyremose po vystoupení v rádiu prohlásil, že svého výroku ,,trošku lituje", ale současně nebylo podle něho možné jej veřejně neříct. sám pak popsal vlastní zkušenost s Ku-klux-klanem, kterou zažil v mládí.

Dánská lidová strana se stala po volbách v roce 2015 druhou nesjilnější stranou v parlamentu, když tehdy získala 21% hlasů. Jejím profilovým tématem je zastavení imigrace do Dánska a opatření, která by směřovala k omezení vlivu islámu v zemi.

 

psali jsme:

Dánská lidová strana požaduje stop pro uprchlíky z muslimských zemí. "Jsou bezpečnostní riziko," tvrdí

 

Zdroj: thelocal.dk

Tagy článku