Učitelé se sejdou na protestní akci proti situaci ve školství

Učitelé se sejdou na protestní akci proti situaci ve školství
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
01 / 09 / 2017, 08:15

Praha - Učitelé všech stupňů vzdělávání se dnes sejdou v Betlémské kapli v Praze, aby protestovali proti situaci ve školství a proti úrovni svých platů.

Odbory a zástupci vysokých škol chtějí na shromáždění zopakovat své požadavky, aby vláda od listopadu zvýšila platy všem pedagogům o 15 procent a nepedagogickým pracovníkům o deset procent. Celkem požadují přidat na platy v příštím roce 17,5 miliardy korun. Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) ale nebude možné tyto požadavky uspokojit, pokud vláda nenavýší deficit, který v červnu schválila.

Na protestní akci přijdou i politici, které její organizátoři pozvali. Premiéra, který má svědčit u soudu v kauze privatizace OKD, pravděpodobně zastoupí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a nemocného ministra školství Stanislava Štecha (za ČSSD) jeho náměstek Petr Pavlík. Přijít má také Pilný či místopředseda školského výboru Sněmovny Jiří Mihola (KDU-ČSL).

Odbory chtějí docílit zvýšení platů učitelů v regionálním školství do roku 2020 na 130 procent průměrné mzdy v Česku, která v letošním prvním čtvrtletí činila 27.889 Kč. Premiér a ministerstvo školství je v tom podporují. Navýšení platů učitelů v regionálním školství o 15 procent by znamenalo růst výdajů v příštím roce o 11 miliard korun. Na platy nepedagogických pracovníků ve školství chtějí odbory další dvě miliardy korun navíc.

Zástupci vysokých škol trvají na růstu svého rozpočtu o 4,5 miliardy korun proti loňskému roku. Usilují o peníze na platy akademiků, stipendia doktorandů a na podporu studijních oborů, o jejichž absolventy je největší zájem. Pokud by 15 procent navíc dostali i vysokoškolští učitelé, zvedli by se výdaje rozpočtu o 2,5 až tři miliardy korun. Ministr financí zatím počítá s růstem rozpočtu vysokých škol o 700 milionů korun proti letošnímu roku, což je podle akademiků nedostatečné.

Vláda bude o rozpočtu na příští rok jednat zřejmě 4. a 11. září. Odbory doufají, že se jim podaří ji o nutnosti navýšení platů přesvědčit. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka zatím nechtějí nevyhrožovat stávkou, rozhodnou se až podle výsledku jednání vlády.

Autor: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.