Uherské Hradiště není Praha aneb dvojí policejní metr ve jménu zákona

Uherské Hradiště není Praha aneb dvojí policejní metr ve jménu zákona
17 / 05 / 2018, 12:30

V podstatě se jedná o velice podobné případy. V Uherském Hradišti policisté v roce 2016 připoutali ženu k mřížím na zhruba 11 minut. Dosáhli účelu, který sledovali: žena se zklidnila, nedošlo k jejímu zranění a neutrpěla ani žádnou újmu, což konstatoval i soud.

„Policejní cela nebyla v té době vybavena madlem, ke kterému by policisté mohli ženu připoutat. K úpravě cely došlo až po tomto incidentu,“ popisuje expolicista Jakub Vychodil. Podle Vychodila je otázkou, co do té doby dělali nadprůměrně placení pracovníci odboru pořádkové policie z krajského ředitelství zlínského kraje. „Prevenci a kontroly rozhodně ne,“ dodává.

Poté, co se o události dozvěděl krajský ředitel plk. Jaromír Tkadleček, který jen za rok 2016 dostal vyplaceno na odměnách 325 tisíc korun, se začaly dít věci. Připomeňme, že Tkadleček si respekt a autoritu nepochybně vybudoval svým „excesem“, kdy prohlásil: „Pod mým velením platí pouze jeden zákon – a to je moje slovo.“

psali jsme: Tkadleček utržený ze řetězu. Metody zlínského policejního šéfa řešil premiér i ombudsmanka

„V praxi ředitelské slovo znamenalo, že byl potrestán vedoucí územního odboru Uherské Hradiště David Basovník, který po krátkém čase od policie znechucený odešel. Dále byli zproštěni výkonu služby tři policisté, kteří ženu připoutali k mřížím. Ačkoliv byl zajištěn kamerový záznam a veškeré dokazování v podstatě bylo hotovo,“ doplnil Vychodilův kolega Miroslav Vaněk, taktéž aktér incidentu, s tím, že žena byla připoutaná, aby si neublížila, jelikož byla značně hysterická.

Pro policisty to byl ekonomicky likvidační krok: jeden okamžitě odešel ze služebního poměru. Zbývající dva (jeden z nich otec čtyř dětí) živořili s padesáti procenty služebního příjmu, a ještě museli být v danou hodinu každý týden několikrát k dispozici doma.

Pravomocné odsouzení

Případ skončil u soudu, který policisty pravomocně odsoudil za připoutání opilé ženy, která nakonec skončila v léčebně a ve chvíli, jež přecházela incidentu, poškozovala výtah v domě. Hrozilo jim pět let vězení, nakonec odešli s podmínkami.

psali jsme: Policistka se zastřelila kvůli nadřízenému. Známe podrobnosti

„Jednání policistů bylo zcela vybočující z možností, které jim dávají právní předpisy,“ uvedl soudce. „Poškozená jenom křičela, kopala do mříží a sprostě policistům nadávala,“ zdůvodnil rozsudek.

O situaci se zajímaly i policejní odbory – Odborová aliance IZS. Její vedení se obrátilo na Ředitelství služby pořádkové policie s dotazem, jak správně poutat agresívní osoby pod vlivem alkoholu či omamných a psychotropních látek.

„Opět nadprůměrně placení pracovníci tohoto pracoviště a dále policejní funkcionáři z Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy nepovažovali za slušnost ani odpovědět,“ zdůrazňuje naštvaný Vaněk. 

To jenom podle Vaňka dokresluje zoufalý stav, který panuje v řízení policie na krajském ředitelství ve Zlíně: „Nezájem o policisty, zájem pouze o maximální osobní prospěch a kariérní růst a teplou kancelář s počítačem a policejními artefakty na stěnách.“

Pražský případ

Ve stejném roce, tedy 2016, došlo k podobné události v Praze, na služebně v Holešovicích. Policisté zde na více než hodinu připoutali muže k lavici způsobem, kdy muž seděl v předklonu se zkříženýma a nataženýma rukama do stran. Předtím ho policisté prohledali nahého, i když k tomu neměli důvod. Opilý muž pouze dorazil na stanici sám ohlásit ztrátu mobilu po oslavě.

psali jsme: Tuhý s Chovancem plánují obcházet zákon o svobodném přístupu k informacím

Celý incident byl zaznamenán také na kamerách. Policisté byli potrestáni kázeňským trestem. „Jednání policistů lze hodnotit jako ponižující zacházení nerespektující lidskou důstojnost,“ píše odbor vnitřní kontrola s tím, že stačilo muže vysvléct pouze do spodního prádla. Případ byl poté zahalen hradbou mlčení.

Avšak když se jeden z potrestaných policistů odvolal a díky administrativnímu pochybení služebního funkcionáře vyvázl bez trestu, vyplula celá událost na světlo.

I zde začala věc šetřit GIBS, ale na rozdíl od Uherského Hradiště v tomto případě konstatovala, že policisté nespáchali trestný čin. O celé události vyšly před časem dvě reportáže na serveru aktuálně.cz. Dále se nad případem zavřela voda, zavládla „omerta“ a přes veškerou snahu se nepodařilo získat informace ze strany Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy ani GIBS.

Jednání policistů kritizovala i Liga lidských práv. Vedoucí oddělení poté odešel na jiné, klidnější místo. Bez trestu. Praha není zkrátka Uherské Hradiště.

 Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace