Uherský Brod: šílený střelec v restauraci usmrtil osm lidí.

Uherský Brod: šílený střelec v restauraci usmrtil osm lidí.
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
24 / 02 / 2015, 16:30

AKTUALIZOVÁNO.
Očitý svědek: "Bylo to jak na jatkách, všude krev".

V Uherském Brodě v restauraci Družba postřílel útočník nejméně osm hostů, sedm mužů a jednu ženu. Na místě zasahovaly všechny složky IZS. Jedna žena, servírka, byla těžce zraněna a byla převezena do nemocnice.

„Šedesátiletý muž z Uherského Brodu vstoupil do restaurace se dvěma střelnými zbraněmi v době oběda, kdy tam bylo hodně lidí. Ihned kolem sebe začal bezhlavě pálit," uvedl starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (zdroj: denik.cz).

62 letý muž byl držitelem zbrojního průkazu, při činu vypálil nejméně 25 ran. Ve 12:00 hodin telefonoval na Krimi linku televize Prima a ohlásil předem svůj úmysl. Podle FTV Prima měl údajné osobní problémy, lidé mu prý ubližují a nikdo mu nepomáhá. Požadoval po redaktorech, aby okamžitě přijeli do Uherského Brodu (zdroj: FTV Prima)

Na místě byla speciální zásahová jednotka policie, nad restaurací kroužil i policejní vrtulník. Strážníci městské policie odkláněli dopravu. "Velitel zásahu prosí všechny obyvatele, aby se v místě nezdržovali a svým přihlížením neztěžovali práci zasahujícím policistům," dodal Kunčar. 

Útočník se po útoku sám zastřelil. Do restaurace vnikla krátce před půl třetí zásahová jednotka policie a ozvaly se ohlušující detonace a střelba. Okolí restaurace bylo uzavřené. Na místě je policejní prezident Tuhý i ministr Chovanec (zdroj: českátelevize.cz).

V okolí byly desítky policistů, doprava na komunikacích i na železniční trati byla dočasně přerušena. Policie prozatím odmítla podávat informace.

Podle statistiky Policejního prezídia ČR, ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál, se počet držitelů zbrojních průkazů meziročně nemění. Ke dni 31.12.2014 vlastnilo zbrojní průkaz celkem 292 283 osob, což je pouze o 693 osob méně než na začátku roku.

Před několika dny jsme zveřejnili článek "Děsivé záběry pokusu o vraždu v panamském fastfoodu", kdy kamerový systém CCTV zaznamenal chladnokrevné zastřelení jednoho z hostů. 

O útocích podobných šílenců jsme psali v našem článku "Kolik duševně nemocných se může změnit ve vraždící monstra?", nicméně bylo to v souvislosti s útokem na škole ve Žďáru nad Sázavou.

Před těmito útoky se lze jen ztěží ochránit, jediným možným řešením je pokusit se dodržovat pravidla, která zveřejnila už v minulosti americká FBI (článek "Návod americké FBI jak přežít útok šíleného střelce"

Česká republika se tímto činem zařadila po bok s dalšími státy včetně USA, kde se tyto útoky dějí téměř pravidelně. 

Záběry kamer CCTV z útoku střelce na čínskou restauraci ve Filadelfii (23.3.2013, zdroj: ODN)


Před několika dny přišel o život německý turista při střelbě v restauraci rychlého občerstvení na Filipínách (zdroj: CCTV News)


Záběry CCTV ze střelby v kolumbijském nočním baru, při které zahynulo 8 návštěvníků (zdroj: cnnnews24x7)

 

Psali jsme také:

CCTV videa: terorismus, vražda, krádež i sexuální obtěžování

Kolik duševně nemocných se může změnit ve vraždící monstra?

Návod americké FBI jak přežít útok šíleného střelce

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.