Ukázali jsme syrskému velvyslanci v Praze fotky „ zinscenovaného“ chemického útoku: „ Utrácí miliardy, aby zničili Sýrii“

Ukázali jsme syrskému velvyslanci v Praze fotky „ zinscenovaného“ chemického útoku: „ Utrácí miliardy, aby zničili Sýrii“
Popisek: Bashar Akbik
07 / 04 / 2017, 13:45

Redakce SecurityMagazin.cz požádala o krátký rozhovor syrského velvyslance v Praze Bashara Akbika k aktuální situaci. Jeho excelenci jsme také ukázali fotografie z proruského webu Aeronet a záběrů z youtube, které mají dokazovat, že chemický útok byl zinscenovaný.

Situce graduje. Americká vojska dnes zaútočila raketami Tomahawk na základnu v syrském Idlíbu, která měla údajně na svědomí chemický útok sarinem na civilisty. Stalo se tak poté, co prezident Donald Trump uviděl následky zakázané látky a změnil názor na Bashara Assada. Kreml naproti tomu označil americký útok za porušení mezinárodního práva a ministr zahraničí Sergej Lavrov to dokonce označil za provokaci, která mu připomněla americký vpád do Iráku v roce 2003.  

 Vaše Excelence, očekával jste, že USA i po zvolení Trumpa prezidentem zaútočí na Sýrii?

Veříme, že dialog je vhodným instrumentem pro řešení problému. Tuto zásadu pro řešení syrské krize jsme přijali od jejího prvopočátku jak na vnitřní sféře, tak i na mezinárodní dimenzi. Brzy jsme svět upozornili, na skutečnost,  že to, co se v Sýrii odehrává, bude mít velké dopady na stabilitu a bezpečnost ve světě. Spojené státy americké byly od začátku krize v Sýrii hlavním dirigentem všech hráčů, kteří se podíleli na válce proti Sýrii. Vnímali jsme některé prvotní indície, že postoj nové americké administrativy k situaci v Sýrii bude odlišný po zvolení prezidenta Trumpa, což koneckonců deklarovaly USA veřejně. Výmysl obvinit Sýrii za použítí chemických zbraní, které naše země vůbec nevlastní, je snahou tento nový postoj zmařit. 

Co podle Vás nyní učiní Rusko ?

Je známo, že Ruská federace je spojencem Sýrie. Opakovaně zdůraznila, že její postoje vycházejí z dodržování mezinárodních zákonů a zájmu o boj proti terorismu. Vyzývala k nutnosti neunáhleného obvinění syrské vlády bez nezávislého vyšetření a ruský postoj bude tedy v tomo duchu. Proto chápu, že Rusko vyzvalo k mimořádnému zasedání RB OSN  trvá na projednání amerického raketového útoku na Sýrii.

USA obvinily Sýrii z použití chemického plynu sarinu v provincii Idlíb, do jaké míry se to podle Vás zakládá na pravdě

Start kampaně, který falešně obviní Sýrii z tohoto masakru, nebyl pouze ze strany USA, ale také ze strany evropských států, které se podílí v agresi proti Sýrii. Sýrie kategoricky dementovala vlastnictví či použití chemických zbraní a zdůraznila, že dodrží své závazky ke smlouvě o zákazu použítí chemických zbraní, kterou podepsala v roce 2013. Sýrie zdůraznila, že nemá důvod používat chemické zbraně ani v boji proti terorismu, což včera potvrdil syrský ministr zahraničních věcí. Není to poprvé, kdy ozbrojené teroristické skupiny používají chemické zbraně v masakru proti civilistům, proto aby obvinily syrskou armádu.

Nebezpečí tohoto útoku spočívá v tom, že americká administrativa tímtogestem posílá špatný vzkaz všem teroristickým skupinám v Sýrii, aby nadále používaly chemické zbraně pokaždé, když budou v bitvách prohrávat. My jsme informovali RB OSN a organizaci o zákazu použití chemických zbraní , že fronta An- nusra vlastnila chemické zbraně, které dopravila z Turecka do oblasti, které jsou její doménou. Nutno říci , že oblast Idleb je celá pod vládou teroristické skupiny v čele s frontou An- nusra.

Na Youtube.com se dnes objevily fotografie, které následně zveřejnil proruský server Aeronet.cz Tyto fotografie vojáků Bílých přileb mají naznačovat, že vše bylo zinscenované a že by asi nikdo nesahal na osobu napadenou nervovým plynem holýma rukama. Může to podle vás být hra Americké rozvědky CIA?

 

 

                 Zdroj youtube.com         

Jsme přesvědčeni o tom že to,co se stalo bylo připraveno organizacemi, které mají zájem zničit dialogy vedoucí k řešení politické situace v Sýrii, a změnit tak nový postoj americké administrativy, která hlásila, že bere vážně boj proti terorismu. Není pochyb, že zúčastněné strany ve válce proti Sýrii, které utratily stovky miliard dolarů na plány zničit Sýrii, nenechají jejich politiky a spojenectví s teroristickými organizacemi.

Jaké očekáváte kroky prezidenta Bašára Asada ?

Prezident Bashar Asad dbá o svrchovanost a jednotu  Sýrie a má velkou podporu syrského lidu. Assad dobře ví, že Sýrie bojuje proti nebezpečené teroristické ideologii, která hrozí nejen zemi ale i celému lidstvu. Sýrie bude pokračovat v boji proti teroristickým skupinám a důvěřuje její armádě, národu i spojencům, a to až do chvíle, kdy vykoření terorismus z její země a vrátí bezpečnost a stabilitu svému lidu. 

 

Autor: Jan Blažek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace