Ukrajina nasadí modernizované tanky T-80 proti teroristům na východě země

Ukrajina nasadí modernizované tanky T-80 proti teroristům na východě země
Autor fotografie: Ukrajinské ministerstvo obrany|Popisek: Modernizovaný ukrajinský T-80
18 / 07 / 2015, 08:00

Ukrajinská armáda obdržela první várku osmi modernizovaných bitevních tanků T-80.

Modernizace provedla kancelář Morozov Machine Building Design Bureau (KMBD). Podle zdrojů ze státního koncernu Ukroboronprom, modernizované T-80 brzy vstoupí do zóny protiteroristických operací, což je termín používaný Kyjevem ve vztahu ke konfliktu na východní Ukrajině. Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že T-80 budou dodány mobilním obrněným jednotkám vzdušných sil.

Modernizace prvních osm T-80s byla v KMBD měsíc před plánovaným termínem, a vozidla předána dne 13. července. Došlo ke změnám věží, na trupech vozidel a k instalaci reaktivního pancíře Kontakt.

Tank T-80 je sovětský tank, který byl do výzbroje sovětské armády zařazen v roce 1976, ale veřejnosti byl představen až v roce 1987.

Představuje vývojové pokračování tanku T-64. Stejně jako on má automatické nabíjecí zařízení tankového kanonu, což umožnilo snížit počet členů posádky na tři muže. Je poháněný plynovou turbínou, díky čemuž dosahuje vyšší rychlosti než jiné současné tanky. Hlavní výzbroj tvoří 125mm tankový kanon, který byl použit i v T-72, je však schopný použít mnohem větší sortiment munice, včetně střel na bázi ochuzeného uranu se zvýšenou průbojností a je schopný odpalovat i protitankové raketové střely. Sekundární výzbroj tvoří spřažený 7,62mm kulomet a protiletadlový 12,7mm kulomet. Tank má vlastní zadýmovací zařízení, laserový dálkoměr a na věži tanku jsou čtyři vrhače klamných cílů k odklonění protitankových střel. Na rozdíl od tanku T-72 se T-80 nikdy ve velkém nevyvážel.

Zdroj: IHS Jane ´s, Wikipedie

 

Tagy článku