Ukrajina se chystá Rusko oficiálně označit za agresora

Ukrajina se chystá Rusko oficiálně označit za agresora
29 / 08 / 2017, 11:00

Ukrajina se chystá poprvé oficiálně označit Rusko za "agresora" v konfliktu, který třetím rokem svádí s proruskými separatisty v Donbasu na východě země. Výraz, který se až dosud objevoval jen v projevech ukrajinských politiků, figuruje v návrhu zákona o reintegraci Donbasu. Moskva stále popírá přímé zapojení do konfliktu, který si od dubna 2014 vyžádal podle odhadů na 10.000 mrtvých.

"Na zákonodárné úrovni bude zaveden pojem, že Rusko je agresorem. To znamená, že Ukrajina má právo na sebeobranu. Ještě to není válka, ale sebeobrana," uvedla ve zpravodajské televizi 5. kanál, která patří šéfovi státu Petru Porošenkovi, představitelka ukrajinského prezidenta v parlamentu Iryna Lucenková.

Návrh zákon také stanoví, že Ukrajina nenese zodpovědnost za situaci na "dočasně okupovaných územích", jak Kyjev označuje anektovaný Krym a tu část Donbasu, kterou ovládají proruští separatisté.

Předloha je podle Lucenkové z 99,9 procent hotová a na podzim má být předložena poslancům. Platí přitom pravidlo, že návrhy předložené prezidentem posuzuje parlament přednostně.

Podle ruského tisku Porošenkův návrh prý počítá se zrušením dosavadní "protiteroristické operace", jak Kyjev oficiálně označuje "tažení proti separatistům a okupantům", a s vyhlášením válečného stavu v regionu.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace